play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Koniec z zalewaniem Parku Śląskiego ZDJĘCIA

today30 czerwca 2021

To koniec z zalewaniem Parku Śląskiego! W jednym z największych parków miejskich w Europie powstał polder przeciwpowodziowy, który zapewni odpowiedni przepływ deszczówki i poradzi sobie z problemem podtopień.

Budowa polderu przeciwpowodziowego jest bardzo istotna w skali modernizacji całego parku. – Wykonane prace pozwolą na uregulowanie gospodarki wodnej Parku Śląskiego, ważne jest aby pamiętać również o tym, czego nie widać na zewnątrz – podkreśla Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

– Inwestycja ta ma strategiczny charakter. Pozwoli uniknąć podtopień i zabezpieczy cały Park. W przyszłości w miejscu polderu i przecinających go grobli planujemy powstanie ścieżki dydaktycznej i miejsca odpoczynku – mówi Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego.

W ramach inwestycji powstała przepompownia przy Dużym Stawie, a pod al. Klonową poprowadzono dwa rurociągi. System rur ciągnie się aż do wysokości Stawu Hutnik, jego działanie zależy od pojawienia się potencjalnego zagrożenia powodziowego:

Na co dzień zachowana będzie naturalna cyrkulacja wody: od Dużego Stawu i Kanału Regatowego, rurociągiem do cieku, przez malowniczy Staw Perkoz, Cichy Zakątek do miejsca początkowego. W ten sposób zachowana zostanie naturalna bioróżnorodność tego miejsca oraz ekosystem.

W razie zagrożenia powodziowego woda pompowana będzie rurą o dużym przekroju. Przepompownia umożliwiać będzie regulację ręczną oraz automatyczną w razie nagłych, nieprzewidzianych sytuacji. Inwestycja została zrealizowana w ramach unijnego programu JESSICA Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2007-2013).

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content