play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Zagłębie

Konna policja nad Pogorią

today29 czerwca 2021

Background

Po raz pierwszy, w Dąbrowie Górniczej podczas wakacji policjanci pełnili służbę konno. A to nie koniec. Patrole jeszcze się tu pojawią . Będzie można je najczęściej spotkać w okolicach zbiornika wodnego Pogoria IV.

„Toszek” i „Wan” to konie, które pełniły w pierwszym dniu służbę w okolicach zbiornika wodnego. Patrole konne przyjechały tu z Ogniwa Policji Konnej Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Policjanci kontrolowali tereny leśne wokół akwenu, które są trudno dostępne zarówno dla patroli zmotoryzowanych, jak i pieszych. Patrole na wierzchowcach będą współpracować z mundurowymi z Dąbrowy Górniczej i Będzina, w ramach realizacji porozumienia.

Jeźdźcy i konie przechodzą specjalne szkolenie, przygotowujące ich do pełnienia służby, które kończy się egzaminem. To 6 miesięcy – w tym czasie wspólnie ćwiczą. Wybór konia, który poradzi sobie w przyszłości z codzienną służbą, jest bardzo trudny. Decydująca jest tu np. wysokość w kłębie oraz zachowanie w sytuacji dla konia stresującej. Poziom jego wyszkolenia jest regularnie sprawdzany.

Policjant – jeździec sprawuje opiekę nad koniem i musi dbać o jego dobry stan. Na co dzień patrole konne pełnią służbę nie tylko na terenach zielonych, ale również w centrum miast np. przy zabezpieczeniu imprez masowych. Są niezastąpione w konfrontacji z agresywnym tłumem oraz w patrolowaniu terenów trudno dostępnych. Służbę w patrolach konnych pełni się przez cały rok i zawsze wzbudzają spore zainteresowanie. Konne patrole podjęły pierwsze w tym roku działania na terenie Dąbrowy Górniczej, a policjanci zapowiadają, że w następnych tygodniach będą prowadzili kolejne o podobnym charakterze.

źródło/foto: Śląska Policja

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content