play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Konto osobiste – dla dziecka i dorosłego. Różnice

today24 listopada 2020

Background

Już od najmłodszych lat powinniśmy uczyć nasze dzieci wartości pieniądza oraz właściwego gospodarowania określonymi sumami. Ze względu na popularyzacje płatności bezgotówkowych, bardzo ciekawym produktem bankowym, skierowanym do rodziców i ich pociech są konta osobiste dla dorosłych i dla dzieci. Oba rachunki różnią się znacząco od siebie. Z czym wiąże się założenie konta dla dzieci? Gdzie można sprawdzić ranking kont osobistych, które dedykowane są dla dzieci? Czym jest konto dla młodych?

Konto dla młodych

Założenie swojemu dziecku konta dla młodych oprócz możliwości gromadzenia na nim środków dla swojej pociechy umożliwia także dziecku dostęp do środków, na określonych zasadach. Posiadanie konta bankowego przez młodego człowieka pozwala mu się poczuć dojrzale, co dla młodych ludzi jest niezwykle ważne. Warunki, na jakich zawierane są umowy  konta osobistego dla dzieci, dają rodzicowi także bardzo przydatne narzędzie, które umożliwi pełną kontrolę wydatków dziecka. Posiadanie konta dla młodych uczy dzieci rozporządzania pieniędzmi, ich wartości oraz tego, w jaki sposób wydawać powierzone środki, by wystarczyły na cały okres, na jaki je otrzymały. Umiejętności te są niezwykle przydatne i na pewno zaprocentują w dorosłym, samodzielnym życiu.

Konto dla młodych  lepsze niż konto osobiste  dla dorosłych? Ranking kont osobistych

Wśród kont dla młodych dostępnych jest wiele ofert na rynku. Wygodne porównanie ofert, warunków, jakie możemy otrzymać zawierając umowę konta osobistego umożliwi nam ranking kont osobistychhttps://www.bankier.pl/smart/konta-bankowe. Najczęściej konto dla dzieci dotyczy dzieci w dwóch przedziałach wiekowych – do 13 lub 18 lat.

Konto osobiste – konto dla młodych – różnice

Konto osobiste z założenia służy do przechowywania środków oraz dokonywania rozliczeń. Polacy założyli  już ponad 33,5 mln („Polska i bankowość w liczbach. I kwartał 2020.”), z czego wnioskować można, że konto osobiste ma zdecydowana większość mieszkańców Polski. Coraz większy odsetek Polaków korzysta także z bankowości mobilnej, przyporządkowanej do posiadanego konta osobistego. Dzięki temu w kilka sekund zapłacimy rachunki, wykonamy inne przelewy, czy zapłacimy BLIKIEM za zakupy, bez konieczności użycia karty. Konto dla dzieci nie dysponuje aż tak dużą funkcjonalnością, jednak najczęściej warunki związane z oprocentowaniem są znacznie korzystniejsze przy koncie dla młodych. Dziecko, które ukończyło już 13 lat, może otrzymać własną kartę debetową (niektóre, nieliczne banki dają taką możliwość już wcześniej), związane jest to z nabyciem ograniczonego prawa do czynności prawnych, które ma miejsce, właśnie po trzynastych urodzinach. Do tego czasu, jako właściciel konta figuruje rodzic dziecka. Konto dla młodych najczęściej jest wolne od większości opłat – opłaty za konto, czy wypłaty z bankomatów.

Konto bankowe – nowoczesny sposób przekazywania kieszonkowego

Posiadanie własnego konta bankowego przez dziecko jest bardzo wygodne – dla rodzica, jak i dla niego samego. Takie rozwiązanie daje nam możliwość wsparcia finansowego dziecka, szczególnie w nagłych przypadkach. Rodzice najczęściej decydują się na otwarcie konta bankowego dla swojej pociechy w banku, w którym sami mają własne konto osobiste. Dzięki temu zawsze będą mieć możliwość wykonania szybkiego przelewu, który spowoduje wpływ środków na konto małoletniego w kilka sekund, a to wszystko bez konieczności przerywania wykonywanych właśnie obowiązków służbowych, czy domowych. W ten sposób możemy także przekazywać dziecku kieszonkowe, co pozwoli mu kontrolować na bieżąco stan konta, nauczy także, że odkładane środki wzrastają – bank wypłaci mu należne odsetki.

Konto bankowe jest nierozerwalnie związane ze współczesnością. Warto więc od najmłodszych lat przyzwyczajać dziecko do funkcjonowania w świecie płatności bezgotówkowych. Posługiwanie się  gotówką odchodzi do lamusa, coraz mniej firm i osób prywatnych się na nie decyduje. Dokonywanie przelewów jest bezpieczne – nie nosimy ze sobą gotówki, nie wymaga pokwitowania – od ręki dostajemy od banku potwierdzenie zawarcia transakcji, jest także szybkie i bezproblemowe.

 

Materiał zrealizowany przy współpracy z partnerem. 

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content