play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Kontrola NIK w Funduszu Sprawiedliwości. Nieprawidłowo wydane środki na ponad 280 mln zł

today1 października 2021

Background

Podczas wczorajszej konferencji, Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła wyniki kontroli przeprowadzonej w Funduszu Sprawiedliwości. Raport wskazuje na nieprawidłowo wydane ponad 280 mln zł. Do prokuratury trafiło 5 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa. Oprócz tego Marian Banaś złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, aby ten zbadał konstytucyjność przepisów, które dotyczą wspomnianego Funduszu Sprawiedliwości.

NIK po przeprowadzeniu kontroli w Funduszu Sprawiedliwości stwierdziła, wydatkowanie środków niezgodnie z przepisami, niecelowo, niegospodarczo lub nierzetelnie na kwotę ponad 280 mln zł.

W związku z tym, Najwyższa Izba Kontroli złożyła do prokuratury 5 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa. Mają one związek w głównej mierze z opolską fundacją Ex Bono.

Lista zarzutów jest spora. Znajdują się na niej m.in. utrudnianie wykonywania czynności kontrolnych, nielegalne przetwarzania danych osobowych, fałszowania podpisów prezesa fundacji, wyłudzanie dotacji oraz naruszania obowiązków prowadzenia ksiąg rachunkowych.

– Informację o wynikach kontroli prezes NIK przekazał Prezydentowi RP, marszałkowi sejmu i senatu, prezesowi rady ministrów, przewodniczącym właściwego sejmu i senatu – poinformowano podczas wczorajszej konferencji.

 

fot.: Freepik

Autor: Wojciech Czaputa


0%
Skip to content