play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Kontrole banków. Utrudniają wakacje kredytowe

today12 sierpnia 2020

Background

Miały być dla potrzebujących ale są z tym problemy. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza banki i sposób w jaki udzielają wakacji kredytowych.

Sprawdzą banki czy nie utrudniają wzięcia wakacji kredytowych. Kontrolą prowadzoną przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów objęto 26 banków. Na to, że niektóre z nich robią klientom kłopoty, zwróciła urzędowi uwagę między innymi stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu.

Klienci mają problemy

Mamy sygnały, że klienci mają z tym kłopoty, a przecież możliwość zawieszenia spłaty kredytu znalazła się w tarczy antykryzysowej, zaznacza prezes UOKiK, Tomasz Chróstny. Zamiast tego, proponowane są im inne rozwiązania.

  • cover play_arrow

    Kontrole banków. Utrudniają wakacje kredytowe Adam Złotorowicz

„Według sygnałów, które do nas docierają, może on nie otrzymywać jakiejkolwiek informacji ani potwierdzenia warunków zawieszenia wykonywania umowy, jest jednak nakłaniany do skorzystania wyłącznie z bankowego memorandum”, dodaje Chróstny.

Wakacje to ustawowy obowiązek

 „Ustawowe wakacje kredytowe” dają konsumentom prawo do zawieszenia spłaty kredytu na okres do 3 miesięcy, bez naliczania odsetek i innych opłat. Z tego rozwiązania może skorzystać osoba, która w wyniku pandemii straciła pracę lub inne główne źródło dochodu. To rozwiązanie wprowadziły przepisy tzw. Tarczy antykryzysowej 4.0.

Postępowanie ruszyło

Urząd sprawdza czy w warunkach oferowania ustawowych wakacji kredytowych oraz w sposobie informowania o tym rozwiązaniu przez 26 banków dochodzi do wspomnianych nieprawidłowości. „Jeśli niepokojące informacje przekazane do Urzędu się potwierdzą, będę wyciągał konsekwencje prawne wobec tych banków, które oferując korzystne dla siebie rozwiązania, naruszyły interes i prawa konsumentów”, zapowiada Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Konsumentów, którzy spotkali się z problemami dokonania zawieszenia wykonywania umowy kredytowej na postawie przepisów ustawy zawartych w tarczy antykryzysowej 4.0 zachęcam do informowania nas poprzez adres mailowy monitoring@uokik.gov.pl.

Ustawowe wakacje kredytowe – konsumencie, pamiętaj, że masz prawo do:

Zawieszenia wykonywania umowy kredytowej kredytu konsumenckiego, hipotecznego i kredytów w rozumieniu art. 69 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe, zarówno w części kapitałowej, jak i odsetkowej. W tym okresie kredytodawca nie będzie mógł pobierać żadnych innych opłat, z wyjątkiem opłat z tytułu składek za umowy ubezpieczenia powiązane z umową kredytu.
Zawieszenia wykonywania umowy kredytowej – będą mogli skorzystać z tego ci konsumenci, którzy po 13 marca br. stracili pracę lub inne główne źródło dochodu.
Maksymalny termin zawieszenia wykonania umowy będzie wynosił 3 miesiące. Okres kredytowania, jak i wszystkie terminy przewidziane w umowie kredytu, ulegną stosownemu przedłużeniu o okres zawieszenia.
Jeśli konsumentowi bank wcześniej udzielił zawieszenia spłaty kredytu na warunkach komercyjnych – konsument ma prawo również wtedy zwrócić się o udzielenie ustawowych wakacji kredytowych – wówczas z chwilą otrzymania wniosku konsumenta bank jest obowiązany udzielić ustawowych wakacji kredytowych, a udzielone przez siebie wakacje komercyjne przerwać.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content