play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Ruda Śląska

Kontrolki ZALEPIONE TAŚMĄ. Fatalny stan autobusów miejskich

today9 lutego 2021

Background

Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego na początku lutego przeprowadziła kontrolę autobusów miejskich. Wyniki kontroli były opłakane – ponad połowę skontrolowanych autobusów trzeba było pozbawić dowodu rejestracyjnego i możliwości dalszego przewożenia pasażerów.

Kontrole były prowadzone w miejscach, w których autobusy kończą bieg. Przenośny sprzęt do badania stanu technicznego pojazdów inspektorzy wykorzystywali w Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Tarnowskich Górach oraz w Piekarach Śląskich.

W wyniku kontroli okazało się, że wiele autobusów ma niesprawne układy hamulcowe, wycieki płynów eksploatacyjnych  i wiele usterek zagrażających bezpieczeństwu przewożonych nimi pasażerów.

– Łącznie skontrolowano 32 autobusy, w 17 wypadkach zatrzymano dowody rejestracyjne, gdzie w 15 przypadkach były to usterki poważne, natomiast w dwóch przypadkach – usterki niebezpieczne, stanowiące bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pojazdy te zostały oczywiście wycofane z ruchu – mówi Radiu Piekary młodszy specjalista transportu drogowego Aleksander Wietrzyk.

Jak czytamy w raporcie – nie obyło się też bez prób uniknięcia kar. Kierowcy zaklejali sygnalizujące o nieprawidłowościach kontrolki – czarną taśmą, inni omijali przystanki, na których zainstalowana była aparatura Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego. Tą sprawą od razu zajął się, poinformowany przez pasażerów ZTM. Jak informuje WITD, w wyniku kontroli tych autobusów przez ZTM, stwierdzono naruszenia przepisów ustawy o transporcie drogowym, polegające na omijaniu przystanków na linii regularnej, co z pewnością wiązać się będzie z karą dla przewoźników. Okazało się, że autobusy, których kierowcy unikali kontroli były sprawne technicznie.

Oczywiście nie wszyscy przewoźnicy świadczą swoje usługi autobusami o wątpliwym stanie technicznym. Pasażerowie dokonują jednak wyboru na podstawie trasy realizowanego kursu, a nie tego, w jakim stanie technicznym jest autobus. Kontrole WITD mają zapobiegać długiemu i świadomemu ignorowaniu awarii pojazdów.

W związku usterkami wszczęte zostały dwa postępowania wobec przewoźników. Grożą im wysokie kary finansowe.

Fot. https://katowice.witd.gov.pl

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content