play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Zdrowie

Koronawirus – czy panika jest uzasadniona?

today25 lutego 2020

Background

Z Włoch docierają relacje, mówiące o wybuchu paniki. Można nawet usłyszeć, że ludzie na północy tego kraju wpadli w „wariactwo” na punkcie wirusa z Chin. W Polsce nie ma jeszcze potwierdzonego przypadku wystąpienia koronawirusa, jednak od czasu do czasu opinia publiczna jest mocniej niepokojona.

We Włoszech wybuchła panika. Odkąd bardzo dynamicznie zaczęła wzrastać liczba zachorowań na północy Włoch, ludzie wykupują ogromne zapasy jedzenia, dawno z aptek zniknęły maseczki higieniczne i żele do dezynfekcji rąk. W sklepie nie można kupić większości produktów o długiej przydatności do spożycia. Włosi obawiają się braku dostaw żywności do sklepów w regionach objętych kwarantanną. W sobotę włoski rząd wprowadził więc zakaz wstępu do 11 włoskich gmin – od świata odciętych jest 10 gmin w regionie Lombardii i 1 gmina w Wenecji Euganejskiej. Mieszkańcy nie mogą opuszczać swoich miejsc zamieszkania, dzieci nie chodzą do szkół, zamknięte są też uniwersytety i inne uczelnie a także wszelkie miejsca, które mogłyby skupiać ludzi, jak ośrodki kultury czy sportowe obiekty. Na stacjach kolejowych tych miejscowości nie zatrzymują się pociągi. Odwołano też sportowe imprezy. Te środki zapobiegania epidemii wywołują w społeczeństwie wielki niepokój i powodują panikę.

Główny Inspektorat Sanitarny w Polsce przypomina, że choroba wywoływana koronawirusem, nie jest śmiertelna dla ludzi, którzy nie mają obciążeń immunologicznych albo związanych z wiekiem, czy z innymi współistniejącymi chorobami. Obywateli Polski uspokaja Ministerstwo Zdrowia. Lekarze apelują o rozwagę, zachowanie spokoju i przestrzeganie podstawowych zasad higieny i zapobiegania zarażeniom. Prawdopodobieństwo pojawienia się przypadku zarażenia koronawirusem w Polsce jest bardzo duże. Nie oznacza to jednak, że będzie się wiązał z wybuchem wielkiej epidemii. Nie można dać się zwariować.

W przypadku obywateli Polski powracających do kraju z Włoch, należy stosować się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W przypadku niepokojących objawów zgłosić się telefonicznie do stacji sanitarno-epidemiologicznej lub szpitala z oddziałem zakaźnym.

Na Śląsku aktualnie pod obserwacją, z podejrzeniem zarażenia koranowirusem, w szpitalach przebywają 3 osoby.

 

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content