play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Koronawirus dotarł do Polski. Czy powstanie szczepionka przeciwko chorobie?

today4 marca 2020

Background

Dziś rano, podczas konferencji prasowej Ministerstwa Zdrowia, Łukasz Szumowski poinformował, że w Polsce pojawił się przypadek zarażenia koronawirusem. W związku z tym pojawiają się ponownie pytania, czy opracowywana jest jakaś szczepionka przeciwko SARS-CoV-2.

Szczepionka przeciwko koronawirusie

Dziś w rozmowie TVN24 na temat szczepionek przeciwko koronawirusie wypowiadała się biolożka, doktor Mariola Fotin-Mleczek, która współpracuje z innymi naukowcami nad opracowaniem szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. Dotychczas nie odkryto jeszcze skutecznego „antidotum” na wirusa. Podstawowym składnikiem szczepionki, nad którą pracują naukowcy jest kwas rybonukleinowy, na którym „zapisuje się” informacje dotyczące budowy białek, które to znajdują się na powierzchni koronawirusa.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce

Przypomnijmy, że dziś minister zdrowia poinformował, że koronawirus pojawił się w Polsce. Chory jest mężczyzna z województwa lubuskiego, który wrócił z Niemiec i skarżył się na grypopodobnej dolegliwości. Miał skontaktować się telefonicznie z lekarzem pierwszego kontaktu. Po stwierdzeniu obecności wirusa mężczyzna trafił do szpitala w Zielonej Górze. Mężczyzna miał wrócić do kraju rejsowym autokarem, wraz z nim podróżowali inni pasażerowie. W związku z tym zarówno rodzina jak i jego towarzysze podróży zostali objęci kwarantanną.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content