play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  Radio Piekary Radio Piekary

Slajder Pilne

Koronawirus. Nowy podział szpitali

today15 września 2020

Background

Zakaźne, specjalistyczne i powiatowe. Wchodzi w życie nowy podział szpitali dla chorych na covid 19. Ten wpisuje się w nową strategię ministerstwa zdrowia. Resort przygotowuje się przed jesienną falą zachorowań, która w najgorszym scenariuszu pokryje się z falą zakażeń na grypę.

Podział szpitali łączy się z systemem wsparcia ze strony lekarzy pierwszego kontaktu. To oni mają zdecydować jakim typem pomocy objąć zakażonego pacjenta. Do wyboru są trzy opcje.

Trzy typy szpitali

Jeśli pacjent przechodzi infekcję łagodnie i potrzebuje bardziej obserwacji i wsparcia niż leczenia – karetką ma trafić do szpitala powiatowego. To pierwszy poziom zabezpieczenia. Jeśli zakażony koronawirusem będzie wymagać poważniejszej opieki albo pobytu na OIOM-ie – trafi do szpitala zakaźnego. Osoby, które oprócz koronawirusa przechodzą inne choroby – będą pod opieką lekarzy ze szpitala specjalistycznego.

Na Śląsku – zakaźnym szpitalem wyłącznie dla osób z koronawirusem pozostaje szpital w Tychach. Zakażonych pacjentów przyjmować będzie też lecznica w Gliwicach i Raciborzu.

Trzy poziomy zabezpieczenia

Powstanie trzech poziomów zabezpieczenia szpitalnego zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Do tej pory głównymi jednostkami, które zajmowały się pacjentami z koronawirusem były szpitale jednoimienne. W tej chwili to pojęcie już znika. Lecznictwo szpitalne dla pacjentów z koronawirusem zostało podzielone na trzy poziomy – powiedział wiceminister Kraska.

Kraska wskazał, że na trzecim, najwyższym poziomie znalazły się szpitale wielospecjalistyczne. Będą w nich m.in. oddziały: internistyczny i chorób zakaźnych, chirurgii ogólnej, położnictwa i neonatologii, kardiologiczny, intensywnej terapii i ortopedyczny. Takich szpitali będzie w Polsce dziewięć:

 •  4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu  
 • Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr Władysława Biegańskiego w Grudziądzu  
 • SPZOZ Puławy w Puławach 
 • Szpital Uniwersytecki w Krakowie 
 • Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie  
 • Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie -Koźlu 
 • SPZOZ MSWiA w Białymstoku 
 • Megrez sp. z o.o. w Tychach 
 • Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu 

Wiceminister podkreślał, że do tych placówek będą trafiali pacjenci z rozpoznanym koronawirusem, którzy wymagają wysokospecjalistycznego leczenia. Jednak będzie można w nich udzielać świadczeń także osobom, które nie są zakażone koronawirusem. W tych szpitalach przygotowano ponad 2 tysiące miejsc.

Drugi poziom pomocy

W poziomie drugim znajdzie się 87 oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych, które będą przygotowane na przyjęcie pacjentów z COVID-19. W sumie znajduje się w nich ok. 4 tys. miejsc dla pacjentów wymagających opieki typowo internistycznej, ale także np. podłączenia do respiratora.

Pierwszy poziom pomocy

Natomiast pierwszy poziom obejmie szpitale będące w tzw. sieci szpitali.

 – Takich szpitali, które są w sieci jest w Polsce ponad 600, więc myślę, że tych łóżek będzie wystarczająca liczba – powiedział Kraska.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podał, że obecnie funkcjonuje 21 izolatoriów posiadających 2025 miejsc dla pacjentów z COVID. Jest także ok. 200 zespołów wymazowych, w których pobiera dziennie średnio ok. 4400 wymazów.

Obecnie działa również 148 karetek wykorzystywanych do transportu pacjentów z COVID19.

Strategia zakłada także rozszerzenie sieci punktów pobrań. Zwiększy się dostępność do punktów m.in. przez zwiększenie liczby godzin, w których działają.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content