play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Koronawirus tuż, tuż, ale na razie bez potwierdzonych przypadków. Eksperci podpowiadają

today31 stycznia 2020

Background

W Polsce ciągle nie ma potwierdzonego przypadku występowania koronawirusa, choć  zagrożenie jest realne i tylko kwestią czasu jest pojawienie się pierwszych zarażonych.

Resort Zdrowia informuje, że kilkanaście osób jest hospitalizowanych z podejrzeniami co do koronawirsua, a ponad 500 jest pod stałym nadzorem. To najczęściej osoby, które przyjechały z Chin lub mogły mieć kontakt z zakażonymi. Monitoring osób prowadzony jest pod nadzorem Powiatowych Inspektoratów Sanitarnych. Tak jak np. w Sosnowcu, gdzie stosowne procedury wdrożono w stosunku do kilku osób, które przyjechały z Dubaju lub z południowych Chin. Wszystkie są pod obserwacją bierną – siedzą w domu i przez telefon są instruowane o postępowaniu.

 • cover play_arrow

  Koronawirus tuż, tuż, ale na razie bez potwierdzonych przypadków. Eksperci podpowiadają Adam Grabałowski

Zbigniew Cebo – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sosnowcu – tonuje nastroje i zaleca spokój, bo w szczycie zachorowań na grypę nietrudno o pomyłkę. Podstawową przesłanką zakażenia koronawirusem jest pobyt w Chinach lub kontakt z osobą zarażoną. Diagnoza należy do lekarza. Nasi specjaliści potrafią oznaczać chińskiego wirusa – Polski Zakład Higieny ma już odpowiednie materiały niezbędne do testów. Wdrożono odpowiednie procedury. LOT odwołał rejsy do Pekinu. Do polskich inspektoratów Sanepidu, ciągle docierają pytania osób, które oczekują przesyłek pocztowych z Państwa Środka. Boją się, że w paczce znajdą groźny dodatek.

 • cover play_arrow

  Koronawirus tuż, tuż, ale na razie bez potwierdzonych przypadków. Eksperci podpowiadają Adam Grabałowski

W przypadku podejrzeń diagnoza należy do lekarza. Koronawirus może (ale nie musi) spowodować ciężkie zapalenie płuc. W przebiegu, początkowo przypomina przeziębienie lub grypę. Są już potwierdzone przypadki zakażeń u naszych sąsiadów, np. w Niemczech. W Chinach tysiące osób jest zarażonych zmarło ponad 200.

W Polsce Główny Inspektor Sanitarny wydał zalecenia dotyczące zasad postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem 2019-nCoV

Możemy przeczytać m.in., że

Za przypadki podejrzane o zakażenie lub zachorowanie wywołane 2019-nCoV należy uznać te które charakteryzują się:

 • objawami infekcji dróg oddechowych, tj.: temperatura ciała obecnie lub w wywiadzie >38 st.C,
 • występowaniem jednego lub więcej objawów choroby układu oddechowego (np. kaszel, trudności w oddychaniu, duszność, radiologiczne cechy obustronnego zapalenia płuc i/lub zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ang. acute respiratory distress syndrome (ARDS)) bez innej znanej etiologii całkowicie wyjaśniającej ww. objawy kliniczne choroby,
 • związkiem z odbytą podróżą lub zamieszkiwaniem w mieście Wuhan, prowincja Hubei, Chiny, w ciągu ostatnich 14 dni przed wystąpieniem objawów klinicznych choroby,
 • wystąpieniem objawów klinicznych choroby u pracowników medycznych, którzy sprawowali opiekę nad pacjentami zakażonymi 2019-nCoV
 • objawami ostrej infekcji dróg oddechowych, bez względu na ich zaawansowanie, u osób które w ostatnich 14 dniach przed wystąpieniem tych objawów były narażone na bliski kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem 2019-nCoV, sprawowały opiekę medyczną w ośrodkach, w których byli hospitalizowani pacjenci z potwierdzonym zakażeniem, odwiedzały lub pracowały na targu w mieście Wuhan, prowincja Hubei, Chiny, miały bezpośredni kontakt ze zwierzętami w krajach, w których 2019-nCoV występuje wśród zwierząt lub doszło do przeniesienia zakażenia ze zwierzęcia na człowieka.

Ogólne zasady postępowania służb medycznych w przypadku podejrzenia 2019-nCoV:

 1. Pacjent okazujący objawy powinien być hospitalizowany w oddziale zakaźnym (obserwacyjno-zakaźnym) z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego.
 2. Każdą informację o stwierdzonym przypadku, podejrzanym o zakażenie 2019-nCoV należy w trybie natychmiastowym zgłosić do właściwego, ze względu na miejsce podejrzenia, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego lub innego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
 3. Personel medyczny mający bezpośrednią styczność z osobą podejrzaną, w tym lekarze konsultujący, powinni być zabezpieczeni w środki ochrony indywidualnej jednorazowego użycia.

źródło/ foto: GIS

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content