play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Koronawirus w DPS-ie w Orzeszu nadal groźny! Kolejne zakażenia

today19 sierpnia 2020

Background

Koronawirus w DPS-ie w Orzeszu nadal groźny. Kolejne zakażenia. Myśleli, że pokonali koronawirusa, jednak groźny patogen nadal pozostaje niebezpieczny dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Orzeszu. DPS od dwóch miesięcy walczy z wirusem. W czerwcu badania na obecność koronawirusa potwierdzono u u 18 mieszkańców i sześciu pracowników ośrodka. Z tego grona jedna osoba zmarła, a pięcioro trafiło do szpitali w Tychach i Chorzowie. Na początku sierpnia wydawało się, ze DPS jest wolny od wirusa. Kolejne badanie wykonane wczoraj przyniosło złe wieści. Potwierdzono 12 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Infekcję wykryto u 9 podopiecznych i 3 pracowników ośrodka. 4 osoby z wysoką gorączką i trudnościami w oddychaniu trafiły już do Szpitali w Raciborzu i Chorzowie.

Koronawirus w DPS-ie w Orzeszu nadal groźny. Badania na obecność koronawirusa przeprowadzone wczoraj wśród mieszkańców i personelu orzeskiego DPS wykazały w sumie 12-ście nowych potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2. Infekcję wykryto u 9 mieszkańców i 3 pracowników ośrodka. 4 zakażone osoby z wysoką gorączką i trudnościami w oddychaniu trafiły już do Szpitali Zakaźnych w Raciborzu i Chorzowie.
Przypomnijmy, podopieczni i personel orzeskiego DPS-u z COVID-19 walczą już drugi miesiąc. Ognisko zakażenia wykryto tam 20 czerwca. Wyniki badań przesiewowych przeprowadzonych w placówce wykazały pozytywny wynik na obecność koronawirusa u 18 mieszkańców oraz 6 pracowników. Zdecydowana większość z nich chorobę przechodziła bezobjawowo. Po tygodniu, w związku z nagłym pogorszeniem stanu zdrowia zmarł jeden z podopiecznych, a 5 kolejnych mieszkańców trafiło do szpitala w Chorzowie i tyskiego Megrezu.
4 sierpnia wydawało się, że sytuacja została już opanowana, wtedy to tyski Sanepid odnotował w orzeskim ośrodku ostatnich pięciu ozdrowieńców a przeprowadzone po raz kolejny testy wykazały, że placówka jest wolna od koronawirusa.
Badania na zlecenie Sanepidu prowadziło wojsko oraz opłacany ze środków Starostwa Powiatowego w Mikołowie zespół wymazobusa.
źródło i fot. mikolowski.pl

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content