play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Kościół w Sławkowie zamieszkiwany przez NIETOPERZA, pod ochroną!

today5 sierpnia 2021

Background

Kościół pod ochroną, bo nocuje w nim nietoperz? Okazuje się, że świątynie to nie tylko miejsca kultu religijnego, ale też, nierzadko, siedliska rzadkich gatunków zwierząt.

 


Doskonałym przykładem jest kościół św. Mikołaja w Sławkowie, który jest jednym z największych w Polsce siedlisk nietoperza nocka orzęsionego.

– Strych kościoła, jest dla tego niewielkiego gatunku nietoperza, przede wszystkim kolonią rozrodczą. Populacja noska orzęsionego w Polsce to nie więcej niż 1500 osobników. Z czego aż 20-30 procent mieszka i rozmnaża się właśnie w okolicy Sławkowa. Tak duża populacja sprawia, że to drugie co do wielkości siedlisko tego gatunku nietoperza w Polsce. Oznacza to, że wkrótce może stać się nowym obszarem sieci Natura 2000 – mówi Łukasz Zych z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Włączenie kościoła do sieci i objęcie go ochroną oznacza brak możliwości podejmowania działań, które mogłyby w jakikolwiek sposób zaszkodzić nietoperzom.

Z drugiej strony, sieć Natura 2000 stwarza miastu i parafii możliwość ubiegania się o dofinansowanie prac, które mogłyby sprzyjać ochronie nietoperzy.

 

Fot: Zdjęcie poglądowe

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content