play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Kościoły w czerwonych strefach z ograniczeniami. Nowe zasady

today10 sierpnia 2020

Background

Kościoły w czerwonych strefach z ograniczeniami. Nowe zasady. W sobotę 8 sierpnia weszły w życie nowe regulacje prawne dotyczące obostrzeń w niektórych powiatach. Zmiany obejmują także zgromadzenia religijne. Według nowych regulacji w obszarze czerwonym we mszy św. może uczestniczyć maksymalnie połowa liczby wiernych. W archidiecezji katowickiej zmiany obejmą parafie Rudy Śląskiej, Rybnika oraz powiatów pszczyńskiego, rybnickiego i wodzisławskiego. Ponadto wszystkich wiernych obowiązuje zakrywanie nosa i ust, niezależnie od koloru strefy. 

Kościoły w czerwonych strefach z ograniczeniami.  Jak czytamy w § 25 ust. 8 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020, „zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać w obszarze czerwonym pod warunkiem, że (…) w budynkach kultu religijnego znajduje się nie więcej uczestników niż wynosi 50% obłożenia budynku lub innego obiektu kultu religijnego, oprócz osób sprawujących kult religijny”.

Oznacza to, że w kościele, w którym zazwyczaj po przeliczeniu wszystkich miejsc siedzących i stojących może przebywać 300 wiernych, według nowych regulacji w obszarze czerwonym we Mszy św. może uczestniczyć maksymalnie połowa tej liczby – tłumaczy ks. Tomasz Wojtal, rzecznik Metropolity katowickiego.

Wszystkich uczestników liturgii bez względu na obszar, na którym znajduje się kościół, obowiązuje zakrywanie ust i nosa. Z obowiązku tego zwolnieni są celebransi. Dodatkowo w obszarze czerwonym także osoby przebywające na zewnątrz kościołów bez względu na odległość między osobami muszą używać maseczek. W przypadku obszaru żółtego i zielonego wystarczy odpowiedni dystans społeczny, nie mniejszy niż 1,5 m.

Rozporządzenie zostało przesłane do księży proboszczów, którzy są zobowiązani do uwzględnienia zarówno nowych, jak i obowiązujących już zaleceń, w dyspozycjach duszpasterskich.

– Wprawdzie czas urlopów i wakacji sprzyja podróżowaniu i spotykaniu się z osobami, ale nie możemy zapominać, że stan epidemii nie został odwołany. Wciąż istnieje realne niebezpieczeństwo zachorowania na Covid-19. Liczby nowych zakażeń, które w tych dniach podaje Ministerstwo Zdrowia nie pozostawiają złudzeń. Przestrzeganie zaleceń i przepisów sanitarnych w duchu odpowiedzialności za zdrowie i życie swoje i innych, to nasz obowiązek i konkretna realizacja chrześcijańskiego przykazania miłości bliźniego – dodaje ks. Wojtal.

W archidiecezji katowickiej zmiany obejmą parafie Rudy Śląskiej, Rybnika oraz powiatów pszczyńskiego, rybnickiego i wodzisławskiego.

 

fot.pixabay.com

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content