play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Kradli ludziom tożsamość i wyłudzali kredyty i pożyczki

today9 stycznia 2020

Background

Wyłudzali od ludzi dane i nabrali kredytów i pożyczek na kwotę miliona trzystu tysięcy złotych. Cztery osoby – w tym mózg operacji Krzysztof K. – oskarżone w sprawie, w której poszkodowanych jest ponad tysiąc osób.

Wyłudzali kredyty na dane obcych ludzi. Cztery osoby miały w ten sposób oszukać nawet tysiąc osób na kwotę ponad miliona trzystu tysięcy złotych. Mózgiem operacji był Krzysztof K.

Założył firmę by kraść dane poufne

Krzysztof K. specjalnie w celu zdobywania nazwisk, imion i numerów pesel założyć firmę, wyjaśnia Joanna Smorczewska z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

  • cover play_arrow

    Kradli ludziom tożsamość i wyłudzali kredyty i pożyczki Adam Złotorowicz

W ten sposób mężczyzna otrzymywał niezbędne do podpisania umowy kredytowej lub pożyczkowej dane. Prawdziwe osoby nawet nie wiedziały, że ktoś na nich wziął pieniądze.

Pieniądze przez internet

Mężczyzna składał wnioski na pożyczki w kwotach od tysiąca do trzech tysięcy złotych. Wszystko przez internet, zaznacza prokurator Smorczewska.

  • cover play_arrow

    Kradli ludziom tożsamość i wyłudzali kredyty i pożyczki Adam Złotorowicz

Gdy nielegalny interes zaczął się rozwijać, mężczyzna do pomocy zaangażował trzy kobiety. Te, jak ustaliła prokuratura, dane wyłudzały dzwoniąc  do ludzi i podając się na przykład za przedstawicieli banku. Również zostały objęte aktem oskarżenia.

Sprawa trudna, komornicy już działają

Czterem osobom zarzucono popełnienie aż tysiąca czterystu dziesięciu przestępstw. Sprawa jest trudna, ponieważ pokrzywdzeni nie mieli świadomości, że ktoś wziął na nich kredyt – stąd śledczy z Gliwic wstrzymali już kilka postępowań komorniczych. Oskarżonym grozi do piętnastu lat więzienia.

P

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content