play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Kradli na potęgę, demontowali, sprzedawali. Zatrzymania złodziei samochodów

today4 lutego 2021

Background

Ukradli 400 samochodów, handlowali też częściami z kradzionych aut – w sumie mają na koncie ponad 500 przestępstw. Ale to już koniec, policyjni specjaliści od przestępczości samochodowej przy współpracy z Prokuraturą Okręgową w Katowicach zakończyli zbieranie materiału, który pozwolił na rozbicie grupy złodziei i ich współpracowników.

To w sumie 18 osób. Kradli, demontowali części, trudnili się paserstwem. Podejrzani są mieszkańcami województwa śląskiego i kujawsko-pomorskiego w wieku od 28 do 52 lat. Odzyskano 5 samochodów o łącznej wartości około 700 tysięcy złotych, zabezpieczono specjalistyczny sprzęt elektroniczny służący do kradzieży. Jednym z wątków śledztwa była próba włamania do bankomatu w Sosnowcu w lipcu 2019 roku. Podejrzani wykorzystali do rozbicia urządzenia skradzione wcześniej auto. Zatrzymanym członkom grupy grozi teraz wieloletnie więzienie.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie: Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, przy współpracy z prokuratorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach, pracowali nad sprawą od kilkunastu miesięcy. Wspólne działania doprowadziły do zebrania obszernego materiału dowodowego, który pozwolił na ustalenie i zatrzymanie sprawców kradzieży pojazdów oraz paserstwa samochodowego.

Jak ustalili śledczy, podejrzani w okresie od 2012 do 2019 roku popełnili ponad 500 przestępstw przeciwko mieniu, w tym głównie kradzieży pojazdów oraz paserstw. Policjanci w ramach prowadzonego postępowania odzyskali 5 samochodów o łącznej wartości około 700 tysięcy złotych. Jednym z wątków śledztwa było zdarzenie z lipca 2019 roku w Sosnowcu. Tam podejrzani usiłowali włamać się do bankomatu, który został zniszczony przy wykorzystaniu wcześniej skradzionego samochodu. I w tym przypadku ustalono oraz zatrzymano podejrzanych, a następnie przedstawiono im zarzuty.

Podczas policyjnych działań kryminalni zabezpieczyli specjalistyczne narzędzia oraz urządzenia elektroniczne, służące do kradzieży pojazdów. Zabezpieczono między innymi 3 „walizki”, służące do bezinwazyjnego otwierania oraz uruchamiania samochodów z dostępem bezkluczykowym, zagłuszarki sygnałów GPS oraz inne przyrządy służące do kradzieży pojazdów, o łącznej wartości około 100 tysięcy złotych.

Poczynione ustalenia w ramach prowadzonego śledztwa pozwoliły na zgromadzenie materiału dowodowego, potwierdzającego udział w przestępczym procederze w sumie 18 osób. Podejrzani brali nie tylko czynny udział w kradzieżach pojazdów, ale również w ich późniejszym demontażu na części, które sprzedawali. Podejrzani, to mieszkańcy wojewódzka śląskiego oraz kujawsko-pomorskiego w wieku od 28 do 52 lat.

W zatrzymaniach 8 najbardziej groźnych podejrzanych, brali udział nie tylko policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, ale również funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego w Katowicach. Kolejnych 5 podejrzanych przebywa obecnie w więzieniach za inne przestępstwa.

Na wniosek śledczych, Sąd Rejonowy w Katowicach zastosował wobec 4 podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań. Za  przestępstwa, z których uczynili  stałe źródło dochodu, grozi im  do 15 lat więzienia.

źródło/foto: Policja

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content