play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Gospodarka

Kredyt i pożyczka. Jak wybrać najlepszy dla nas produkt finansowy?

today21 lipca 2021

Background

Kredyt gotówkowy dla wielu osób jest często jedynym rozwiązaniem pozwalającym na sfinansowanie dużych wydatków. Po kredyty gotówkowe sięgamy miedzy innymi planując wakacje, duże rodzinne uroczystości lub wymianę czy zakup samochodu. Pozyskane w ten sposób środki wykorzystujemy również w celu opłacenia rachunków związanych z leczeniem poza Narodowym Funduszem Zdrowia oraz edukacją. Jak widać, lista powodów skłaniających nas do skorzystania z tego typu ofert jest naprawdę długa. W jaki sposób jednak wybrać tę najkorzystniejszą?

Idealna oferta dla wielu osób to oczywiście najtańszy kredyt gotówkowy. W jego znalezieniu pomogą nam narzędzia takie jak ranking kredytów gotówkowych online 2021 – https://www.niskarata.org/. Warto jednak pamiętać, że koszty kredytowe to jedyny czynnik, na który należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji. Co jeszcze jest więc ważne dla przyszłego kredytobiorcy? Co będzie lepszym rozwiązaniem – zaciągnięcie kredytu czy też skorzystanie z jednej z coraz liczniejszych propozycji z sektora pozabankowego?

Kredyt gotówkowy czy pożyczki gotówkowe? Które rozwiązanie warto wybrać?
Szukając najbardziej dogodnego dla nas finansowania, warto najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące tego, gdzie pożyczymy pieniądze. Na rynku znajdziemy bowiem zarówno oferty kredytów gotówkowych, jak i te pochodzące z sektora pozabankowego. Które z tych rozwiązań będzie lepsze? To zależy między innymi od tego, jaką zdolność kredytową mamy i jak szybko środki mają znaleźć się na naszym koncie. Tani kredyt gotówkowy to opcja przede wszystkim dla osób dysponujących odpowiednią zdolnością kredytową. Wiąże się on wprawdzie z mniejszymi kosztami niż pożyczki i pozwala uzyskać większą sumę, ale musimy przygotować się na dłuższe procedury oraz konieczność spełnienia – nieraz bardzo rygorystycznych – wymagań.

Alternatywą dla osób, które z jakichś względów nie mogą myśleć o kredycie konsumenckim może okazać się oferta sektora pozabankowego. Coraz popularniejsze pożyczki krótkoterminowe dostępne są również dla klientów z niską zdolnością, a proces kredytowy jest w ich przypadku skrócony do absolutnego minimum. Niestety ich wadą są wyższe niż w przypadku kredytów koszty. Wybierając to rozwiązanie, musimy też przygotować się na mniejsze dostępne kwoty oraz krótszy okres kredytowania.

Koszty kredytu gotówkowego. Czy roczna stopa oprocentowania ma znaczenie?
Nie da się ukryć, że dla większości konsumentów przy wyborze danego produktu finansowego (a zwłaszcza kredytów gotówkowych) jest całkowity koszt kredytu. Pod tym względem najlepiej wypada oferta banków (o czym można przekonać się, przeglądając ranking kredytów gotówkowych), chociaż należy przyznać, że miesięczna rata może być niska również w przypadku produktów z sektora pozabankowego. Niezależnie od tego, na którą z tych opcji się zdecydujemy, przed podpisaniem umowy należy jednak upewnić się, że proponowana przez daną instytucję stała stopa oprocentowania kredytu jest dla nas korzystna.

Poza tym parametrem, zanim podpiszemy umowę kredytową, zwróćmy też uwagę na inne kwestie. Najważniejsze to:

  • najwyższa dostępna kwota pożyczki;
  • okres kredytowania – im niższy on będzie, tym mniejszym obciążeniem okaże się pożyczka zaciągnięta na dany cel;
  • dodatkowe warunki – banki często uzależniają udzielenie kredytu od tego, czy wykupimy inne produkty – na przykład ubezpieczenie, lub kartę kredytową. Niekiedy konieczne jest ponadto otworzenie konta bankowego w danej instytucji.

Kto może otrzymać kredyt gotówkowy online? Kilka słów o zdolności kredytowej
Planując wzięcie kredytu, poświęćmy też nieco czasu na to, by ocenić, jak kształtuje się nasza zdolność kredytowa. Ta zależy między innymi od wysokości naszych zarobków, spłacanych zobowiązań oraz sytuacji życiowej. Duże znaczenie ma ponadto to, jaką mamy historię kredytową, czyli to, czy poprzednie kredyty i pożyczki spłacaliśmy terminowo. Jeśli jest ona niska, może być podstawą do odmowy otrzymania kredytu gotówkowego. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem okaże się wzięcie pożyczki gotówkowej online w sektorze pozabankowym.

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content