play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Krew potrzebna od zaraz !

today4 sierpnia 2020

Background

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach znów apeluje o oddawanie krwi. Według dostępnych statystyk aktualnie brakuje prawie wszystkich grup. Pomóc można m.in. podczas wyjazdowych akcji honorowego krwiodawstwa organizowanych na placu przed Galerią Katowicką. W sierpniu odbędą się tu 24 zbiórki.

Od stycznia br. do mobilnego punktu poboru zlokalizowanego przed Galerią Katowicką zgłosiło się blisko 2 000 osób, natomiast kwalifikację przeszło około 1 400 dawców. Szacując, że jedną jednostką krwi można uratować życie 3 osób, to tylko w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy udało się pomóc ponad 4 000 pacjentów śląskich szpitali i klinik. To bardzo dobry wynik! Pamiętajmy jednak, że krew ma krótki termin ważności – wynosi on zaledwie 42 dni, dlatego tak ważne jest regularne uzupełnianie jej zapasów.

Okres urlopowy upływa zawsze pod znakiem szczególnej mobilizacji w regionalnych stacjach krwiodawstwa. Tym razem na wzmożone zapotrzebowanie na krew wpłynęła dodatkowo pandemia COVID-19 i związany z nią lockdown. W czasie, gdy wielu z nas pozostawało w domach, do szpitali wciąż trafiali przewlekle chorzy czy ofiary wypadków samochodowych. Przeprowadzana została także rekordowa ilość transplantacji. Dziś stany magazynowe najcenniejszego z lekarstw są zatrważająco niskie, dlatego też serdecznie prosimy o oddawanie krwi. Przez cały sierpień będziemy stacjonować w centrum miasta przed Galerią Katowicką, gdzie gorąco Państwa zapraszamy – mówi Izabela Trepka, Zastępca Dyrektora ds. medycznych w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

 

By oddać krew trzeba spełnić kilka warunków

Krew mogą oddać ochotnicy, którzy nie mieli styczności z osobą z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, nie mają objawów infekcji i nie są objęci kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym. Na miejscu zachowane są szczególne środki ostrożności, a przed pobraniem odbywa się obowiązkowe mierzenie temperatury ciała, dezynfekcja rąk i wypełniany jest formularz lokalizacyjny.
Na miejsce należy zgłosić się w maseczce ochronnej.

Na placu przed Katowicką sierpniowe akcje honorowego krwiodawstwa będą odbywać się niemal każdego dnia. Najbliższe akcje zaplanowano na: 5-8 sierpnia oraz w kolejnych tygodniach od 10 sierpnia.

źródło: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content