play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

„Królestwo żelaza” – opowieść o Chorzowie przez pryzmat hutnictwa

today2 lutego 2021

Background

„Królestwo żelaza” w Chorzowie – firma z Wrocławia stworzy wystawę stałą w Muzeum Hutnictwa. Właśnie podpisano umowę.

Na fragmencie terenu po Hucie Kościuszko jest już gotowy, odrestaurowany budynek i cała reszta niezbędna do zasadniczej części prac nad ekspozycją. Są też odrestaurowane urządzenia hutnicze, które trzeba teraz odpowiednio zaprezentować i opisać.

– To z jednej strony przygotowanie całej treści wystawy – plików multimedialnych, filmów, ale także dostarczenie wszelkich niezbędnych elementów do wyświetlania tych treści, czyli monitorów, okablowania, głośników, a także plansz na których będzie ta opowieść zaprezentowana – mówi Radiu Piekary wiceprezydent Chorzowa Marcin Michalik.

Wystawa stała – mająca być sercem muzeum – ma być opowieścią o hutnictwie i o Chorzowie przez pryzmat tego przemysłu i o mieszkańcach, dla których huta była miejscem pracy –  mieszkańców Chorzowa i Chorzowa Batorego.

W Chorzowie dla Chorzowa największe znaczenie miały dwie huty: Huta Królewska i Huta Batory. Przemysł hutniczy jest ważnym elementem historii i tożsamości miasta. Muzeum ma o tym opowiadać.

Główny szlak zwiedzania będzie gotowy za kilka miesięcy. Potrzebne będą komputery, projektory, monitory i inne urządzenia do prezentacji multimedialnych. Muzeum będzie można zwiedzać jeszcze w tym roku.

Koszt utworzenia wystawy stałej przekracza 2,5 miliona złotych.

Fot. Facebook/Miasto Chorzów

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content