play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Kryzys stulecia w lotnictwie. Lotnisko w Pyrzowicach straciło miliony

today21 stycznia 2021

Background

Branża lotnicza to jedna z tych, które przez pandemię ucierpiały najbardziej. Spadki liczby odprawionych pasażerów sięgają nie kilkunastu, ale nawet 90% w niektórych portach.

Spadki liczby odprawionych pasażerów sięgają nie kilkunastu, ale nawet 90% w niektórych portach. Miniony rok był fatalny między innymi dla lotniska w Pyrzowicach.

-Najgorszy był listopad, gdzie mieliśmy 24-25 tysięcy pasażerów – poprzednim roku było to prawie 300 tysięcy. Mieliśmy średnio po 24-26 startów tygodniowo – gdzie w roku poprzednim było to 240-260 startów, także widać skalę tej zapaści – mówi Radiu Piekary Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza Katowice Airport.

-Od stu lat, jak lotnictwo cywilne rozwija się na całym świecie, była to chyba najgorsza sytuacja, z jaką musimy się zmierzyć – bo to nie jest koniec. Spadek ruchu jest ogromny – sięgnie za cały rok ponad 70% – dodaje prezes Artur Tomasik.

Prognozy na rozpoczynający się rok są różne, jednak jak ustalił reporter Radia Piekary, władze lotniska spodziewają się pozytywnych zmian.

-Ten rok może też nie będzie rokiem, w którym „eksploduje” ruch i wrócimy do poziomu ruchu  z 2019 roku, ale patrząc na lotniska regionalne – takie jak nasze – jestem większym optymistą – dodaje prezes GTL.

Spodziewany jest ruch na poziomie około 60% tego, jaki w Pyrzowicach osiągano w roku 2019.

Spadek liczby pasażerów to oczywisty spadek przychodów. Te w Pyrzowicach w zeszłym roku spadły o 100 milionów złotych.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content