play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Dramatyczna sytuacja w WPRD. Od 3 miesięcy pracownicy nie dostają wypłat

today15 czerwca 2021

Background

Jedni się zwalniają, inni nie dostają wypłat. Dramatyczna sytuacja pracowników w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Robót Drogowych. Związkowa Solidarność bije na alarm.

Zwalniają się na potęgę, bo w firmie brakuje pieniędzy na wypłaty. Pracownicy Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Katowicach od marca nie dostają należnych wynagrodzeń. Jak donosi związkowa Solidarność dramatycznej sytuacji w firmie można by zaradzić. Przed upadłością firmę mogłaby uchronić pożyczka z Agencji Rozwoju Przemysłu, jednak wniosek w tej sprawie od miesięcy nie może doczekać się na rozpatrzenie. – Warto zaznaczyć, że ta firma jest spółką Skarbu Państwa – mówi naszemu reporterowi Andrzej Karol z Solidarności.:

Zaległe wynagrodzenia są już od kilku miesięcy. Niektórzy pracownicy po prostu nie wytrzymują i sami się zwalniają. Przypomnę że konkretny wniosek złożony został w kwietniu. Do tej pory nie mamy informacji a wręcz nam się mówi o dacie ok. 20 lipca. To już w zasadzie będzie już po firmie. Przykro, że firma z ponad 70-letnią tradycją będzie musiała albo likwidację przeprowadzać albo upadłość.

Jak podkreśla w rozmowie z Radiem Piekary Andrzej Karol ze związkowej Solidarności upadłość to jedno z rozwiązań, dzięki któremu pracownicy mogliby odzyskać zaległe wypłaty:

– Część pracowników rzeczywiście już się zwolniła choćby z tego tytułu, że właśnie nie mieli realizowanych wynagrodzeń. Oczekują oczywiście od firmy odzyskania tych środków. Ale to nastąpi kiedy firma się definitywnie rozwiąże. Oby nie, bo byłoby lepiej żeby firma rozpoczęła działalność bieżącą i z tej działalności rzeczywiście spłacała.

Nadzieje jednak powoli gasną, bo sprawa toczy się już od kilku miesięcy. Już pod koniec kwietnia „Solidarność” zaapelowała do Ministerstwa Aktywów Państwowych, które sprawuje nadzór właścicielski nad firmą, o interwencję w sprawie sytuacji w spółce:

Spotkaliśmy się w tej sprawie z wiceministrem Zbigniewem Gryglasem. Pan minister obiecał pomoc, ale na tym się skończyło – podsumowuje Andrzej Karol.

Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych S.A. w Katowicach zajmuje się budową, modernizacją i utrzymaniem infrastruktury drogowej na terenie województwa śląskiego oraz regionów ościennych.

/zdjęcie poglądowe 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content