play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Ksiądz Jan Franciszek Macha ogłoszony błogosławionym

today20 listopada 2021

Background

Ksiądz Jan Franciszek Macha, który w 1942 roku został zamordowany przez nazistowskich żołnierzy został dziś, 20 listopada, ogłoszony błogosławionym. Będzie wspominany w kościele katolickim co roku w dniu 2 grudnia. Uroczystości zorganizowane zostały w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Dzisiejszym uroczystościom przewodniczył  prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcelo Semeraro. – Niech kult nowego błogosławionego wyraża się na tej śląskiej ziemi nie tylko poprzez pomniki i kamienne tablice, ale poprzez konkretne dzieła miłosiernej miłości, zwłaszcza w zdegradowanych osiedlach poprzemysłowych, przez wyjście naprzeciw tym, których godność ludzka jest dzisiaj raniona – wskazał kard. Semeraro w homilii, odczytanej po polsku przez katowickiego biskupa pomocniczego Marka Szkudłę.

W trakcie uroczystości odsłonięty został obraz przedstawiający wizerunek ks. Jana Machy. Nie zabrakło też przekazania okolicznościowych darów.

Błogosławiony dziś ks. Jan Macha będzie patronem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.

Jan Franciszek Macha urodził się 18 stycznia 1914 roku w Chorzowie Starym. Święcenia kapłańskie przyjął 25 czerwca 1939 roku, a posługę kapłańską rozpoczął 10 września tego roku w parafii św. Józefa w Rudzie Śląskiej. 5 września 1941 roku został aresztowany przez nazistów za „poniżenie powagi i dobra niemieckiego narodu”. Akt oskarżenia przedstawiono w marcu 1942 roku, a egzekucja – 3 grudnia 1942 roku.

Fot. Biuro Prasowe KEP

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content