play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Historia Śląska odkrywana na nowo

today6 lutego 2020

Background

Huty, fabryki, kopalnie, potężne magnackie rody i ich bogate siedziby, które na stałe wpisały się w krajobraz naszego regionu. Historia Śląska- bogata, wielowymiarowa, skomplikowana dla wielu ciągle nieznana, dla innych pasjonatów małej ojczyzny odkrywana na nowo. Przez meandry historii, której próżno szukać w podręcznikach historii,  przeprowadzą nas publikacje poświęcone charakterystycznym obiektom z Tarnowskich Gór, Świerklańca, Nakła Śląskiego, Koszęcina, czy Tworoga,  autorstwa Edwarda Wyżgoła, okraszone zdjęciami i anegdotkami. To swoista historia Śląska  w pigułce, odkrywana na nowo. 

Historia Śląska odkrywana na nowo jest pasją Edwarda  Wyżgoła– pasjonata lokalnej historii, przewodnika turystycznego, który na swoim koncie ma wiele publikacji, poświęconych historii Śląska, bogato dokumentowanych dobrej jakości zdjęciami. Oprócz książek wydaje także broszury, pocztówki, mapy i przewodniki. Jego najnowsze publikacje to: „Koszęcin. Śląska stolica pieśni i tańca” i „Tworóg. Urokliwy zakątek Śląska”. Wspomniane książki dołączyły do wydanych wcześniej publikacji: „Świerklaniec. Śląska perełka”, , „Pałac i dobra rodu Donnersmarcków w Nakle Śląskim”, „Tarnogórski Sedlaczek w dziejach miasta i na szlaku węgierskiego tokaju”, „Zamek w Starych Tarnowicach. Centrum Sztuki i dawnego rzemiosła”, „Od gwarka do Donnersmarcka”.

Książki Edwarda Wyżgoła to historia, przeplatana anegdotkami, bogato udokumentowana zdjęciami i dokumentami. Sięgając po publikacje dowiecie się z nich m.in. że szlak winny biegł od tarnogórskiego Sedlaczka m.in. do króla Francji, Szwecji a nawet carycy Katarzyny. Książka poświęcona nakielskiemu zamkowi odkrywa przed czytelnikiem kolejne tajemnice tego niezwykłego obiektu. Centrum Kultury Śląskiej w Nakle to prawdziwa perełka. Jest wiele anegdotek poświęconych życiu pałacowemu. Warto wspomnieć, że o stadninie koni o standardzie europejskim, z której konie i ich nasienie były kupowane na dwory angielskiej arystokracji. Całość dopełniają opowieści o polowaniach w nakielskich i świerklanieckich lasach- mówi Edward Wyżgoł:

  • cover play_arrow

    Historia Śląska odkrywana na nowo Redakcja Radia Piekary

Ogrzewanie na biogaz w Świerklańcu, szlak wodny w Tworogu, drewniane kościółki z okolic Koszęcina, wspomnienia potomków Donnersmarcków- m.in. to i wiele więcej znajdziecie we wspomnianych publikach, które mówią o naszej małej ojczyźnie.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content