play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Kto chętny na spacer po Rezerwacie Segiet?

today6 października 2020

Background

Kto chętny na spacer po rezerwacie Segiet? 20 października przypada Dzień Krajobrazu. Z tej okazji już w niedzielę, 11 października odbędzie się spacer krajobrazowy. Tym razem leśnicy zapraszają do rezerwatu Segiet, położonego na granicy Bytomia i Tarnowskich Gór.  Spacer rozpocznie się 11 października o godz. 10.00. Miejscem zbiórki będzie parking przy wejściu do rezerwatu przy ul. Blachówka. Zakończenie spaceru nastąpi przy Hałdzie Popłuczkowej. Powrót z miejsca zakończenia do rozpoczęcia zajmuje ok. 20 minut. Udział w spacerze jest bezpłatny.

Kto chętny na spacer po rezerwacie Segiet? Motywem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Krajobrazu są drzewa. Wybór rezerwatu Segiet i jego bezpośrednich okolic nie jest więc przypadkowy. Rezerwat ten bowiem tworzą potężne, ponad 150-letnie buki.

Uczestnicy spaceru krajobrazowego przejdą trasą od wejścia do rezerwatu przy ul. Blachówka w Bytomiu, przez rezerwat, aż do Hałdy Popłuczkowej, znajdującej się po stronie Tarnowskich Gór. Trasa przebiegająca drogami szutrowymi mierzy ok. 3 km. Jej pokonanie zajmie uczestnikom ok. 2,5 godziny.

Prowadzący spacer – pracownicy RDOŚ, leśnicy opowiedzą o walorach rezerwatu i jego bogatej historii, a także o roli, jako pełnią drzewa w krajobrazie. Przedstawiciel Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej opowie o znajdujących się w pobliżu rezerwatu elementach systemu podziemi tarnogórskich, wpisanych kilka lat na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nie zabraknie również informacji o obejmującym podziemia obszarze Natura 2000.

Spacer odbędzie się niezależnie od pogody. Zalecamy zabrać kijki (trekkingowe lub do nornic walking), wygodne obuwie i pelerynę przeciwdeszczową. Ze względu na sytuację epidemiczną, prosimy również o zabranie ze sobą maseczek i rękawiczek jednorazowych.

W związku z tym, że po rezerwacie może poruszać się ograniczona ilość osób, prosimy o potwierdzenie udziału w spacerze do czwartku, 8 października, do godz. 12.00. Zgłoszenia przyjmuje rzecznik prasowy RDOŚ, Łukasz Zych, telefonicznie (32 42 06 828, 725 995 014), lub mailowo (rzecznik.katowice@rdos.gov.pl).

fot. pixabay.com

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content