play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Kto od poniedziałku może iść do kościoła?

today18 kwietnia 2020

Background

Kto od poniedziałku może iść do kościoła? To pytanie zadaje wielu wiernych, którzy w czasie epidemii koronawirusa nie mogą uczęszczać do kościoła. Poluzowanie reżimu sanitarnego dotyczy także świątyń. Przypomnijmy, że od poniedziałku, zgodnie z wytycznymi rządu, w kościołach może przebywać 1 osoba, przypadająca na 15 metrów kwadratowych. Metropolita katowicki, arcybiskup Wiktor Skworc  wydał w tej sprawie komunikat, w którym przywraca w kościołach i kaplicach  archidiecezji katowickiej celebrowanie mszy w niedziele i dni powszednie,  według stałego harmonogramu. Zaleca w tym komunikacie, aby uczestniczyły w liturgii przede wszystkim osoby związane z przyjętą intencją mszalną, oczywiście z zachowaniem obowiązujących zasad. Osoby uczestniczące w mszy muszą mieć zakryte usta i nos oraz zachowywać odstęp 2 metrów. Proboszczowie zobowiązani są do dezynfekcji powierzchni danej świątyni. Nadal obowiązuje dyspensa od uczestnictwa w niedzielnych nabożeństwach i obowiązuje ona do odwołania. 

Zarządzenie Arcybiskupa Katowickiego odnośnie do sprawowania posługi duszpasterskiej i liturgicznej w związku z częściową zmianą regulacji prawnych dotyczących uczestnictwa wiernych w kulcie religijnym

 1. Obowiązują nadal poprzednio wydane akty prawne Metropolity Katowickiego związane z ogłoszeniem stanu epidemicznego i odnośnie do sprawowania posługi duszpasterskiej – vide Zarządzenie z dnia 25 marca br. nr VAI-22/20 – z wyjątkiem poniższego, które wchodzi w życie od poniedziałku 20 kwietnia br.:

  a. przywracamy w kościołach i kaplicach parafii archidiecezji katowickiej celebrowanie w niedziele i dni powszednie Mszy św. według stałego harmonogramu. Zaleca się, aby uczestniczyły w nich przede wszystkim osoby związane z przyjętą intencją Mszy św., z zachowaniem zasady wskazanej przez władzę państwową – 1 osoba na 15 m2;

  b. w związku z tym, należy zachować wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa, stosownego dystansu osób, zasłaniania ust i nosa (z wyjątkiem celebransa) oraz dezynfekcji powierzchni przestrzeni kościoła. Troska o przestrzeganie wymienionych norm sanitarnych spoczywa na proboszczu / administratorze parafii.

 2. Przypominam, że dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. jest prolongowana i obowiązuje aż do odwołania. Zachęcamy więc wiernych do korzystania z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy św. i nabożeństw, w tym do codziennej modlitwy różańcowej o godz. 20.30.
  Prośmy wspólnie o ustanie pandemii. Rozmodlona rodzina – razem uczestnicząca w transmitowanej Mszy św. lub nabożeństwie – staje domowym Kościołem, podstawowym ogniwem w rodzinie Kościoła.https://archidiecezjakatowicka.pl/o-diecezji/aktualnosci/1233-czesciowa-zmiana-regulacji-prawnych.   
 3. fot.pixabay.com

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content