play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Młodzi konstruktorzy do dzieła! Kto stworzy maszynę Goldberga? ŚFN rzuca wyzwanie!

today4 maja 2020

Background

Młodzi konstruktorzy do dzieła! Kto stworzy maszynę Goldberga? ŚFN rzuca wyzwanie! Śląski Festiwal Nauki zachęca cale rodziny do wspólnego majsterkowania. Celem jest stworzenie samodzielnie działającej maszyny Goldberga, która działa w wyniku ciągu przyczynowo-skutkowego zjawisk i procesów fizycznych. Filmy zostaną opublikowane na stronie www.slaskifestiwalnauki.pl oraz na fanpage’u ŚFN. Najlepsze pomysły zostaną nagrodzone. Termin zgłaszania prac mija 17 maja br.

Jak wielka ma być maszyna? Z czego ją zbudować? W tych kwestiach pozostaje pełna dowolność – jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia! Może to być konstrukcja zarówno niewielka, jak i bardziej rozległa. Może być zaprezentowana na tablicy, planszy lub ramie, z wykorzystaniem tektury z pudeł. Można wykorzystać do jej stworzenia artykuły biurowe (zeszyty, kredki, kleje, pisaki, plastelinę, taśmy klejące itp.), książki, zabawki (m.in. samochody, piłki, kulki, klocki, kolejki, tory, elementy z gier planszowych, karty), przyrządy kuchenne (np. patelnie, garnki, wałki, chochle, kubki…), narzędzia (młotki, gwoździe, taśmy izolacyjne, śrubokręty itp.), niezliczone ilości wężyków, sznurków i gumek recepturek… słowem – wszystko, co tylko znajduje się pod ręką!

Przykładowa maszyna:

Zasady wyzwania są proste:

  • wystarczy nakręcić krótki filmik (do 90 s.), na którym zostanie pokazane działanie maszyny. Musi się na nim pojawić napis #NaukoweWyzwanieŚFN
  • następnie należy przesłać filmik na adres sfn@us.edu.pl z tytułem #NaukoweWyzwanieŚFN do 17.05.2020 r.

Film zostanie opublikowany na stronie www.slaskifestiwalnauki.pl oraz na fanpage’u ŚFN. Najlepsze pomysły zostaną nagrodzone!

W załączniku znajdują się grafiki informujące o akcji.

Przykład maszyny Goldberga:
https://www.youtube.com/watch?v=NetEXnl4aLE&feature=emb_title

Poniżej link do informacji:
https://www.slaskifestiwalnauki.pl/naukowewyzwaniesfn-zbuduj-z-rodzina-domowa-maszyne-goldberga

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content