play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Które branże płacą składki? Policzył to ZUS

today27 maja 2021

Background

Za kogo najczęściej płacone są składki społeczne i zdrowotne. W połowie miesiąca w życie weszły nowe przepisy, nakładające na pracodawców zgłaszających pracowników do ZUSu – dopisanie kodu wykonywanego przez nich zawodu. Stąd, już łatwo policzyć w których branżach jest najwięcej pracowników objętych ubezpieczeniem.

Pracownik ochrony fizycznej, sprzedawca i kierowca samochodu ciężarowego, czy ankieter – to najczęściej wykazywane 6-znakowe kody zawodów w dokumentach zgłoszeniowych do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. To nowość w przepisach, która obowiązuje od 16 maja. Do tej pory do ZUS wpłynęło ponad 161 tys. zgłoszeń z kodami zawodów z całej Polski.

Jakie zmiany?

16 maja weszła w życie ważna zmiana dotycząca zgłoszeń do ubezpieczeń. W dokumentach zgłoszeniowych ZUS ZUA (zgłoszenie do ubezpieczeń/zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej) i ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego/zgłoszenie zmiany danych) należy wykazywać kod wykonywanego zawodu – przypomina Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

126 tys. nowych zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych

Liczba ZUS ZUA w których wykazano 6-cyfrowy kod zawodu wyniosła niemal 126 tys. Wśród tych zgłoszeń najliczniejszym zawodem jest pracownik ochrony fizycznej – ta grupa zawodowa stanowi 4,5 proc. wszystkich wykazywanych zawodów w dokumentach zgłoszeniowych. Drugą pozycję, czyli około 2,6 proc. dokumentów zgłoszeniowych, zajmują jednocześnie sprzedawca i kierowca samochodu ciężarowego. Trzecia natomiast należy do magazynierów (robotnik magazynowy, magazynier) – 2,3 proc.

Analizując szczegółowo dane ZUS ZUA (czyli zgłoszenie do ubezpieczeń lub zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej), na poziomie 3-cyfrowych kodów, w grupie: pracownicy usług ochrony, dla której złożono najwięcej dokumentów zgłoszeniowych, wykazano 15 różnych zawodów. Najliczniejsze to: pracownik ochrony fizycznej, pozostali pracownicy ochrony osób i mienia, portier, pozostali pracownicy usług ochrony gdzie indziej niesklasyfikowani czy ratownik wodny.

Najwięcej ankieterów w zgłoszeniach do ubezpieczenia zdrowotnego

Z kolei liczba dokumentów ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego lub zgłoszenie zmiany danych) wyniosła ponad 35 tys. W tym przypadku najwięcej zgłoszeń dotyczy ankieterów, to aż 11,6 proc. Drugie miejsce w liczbie zgłoszeń zajmują pozostali specjaliści nauczania i wychowania gdzie indziej niesklasyfikowani – 3,2 proc., co stanowi niemal czterokrotnie mniej niż zawód ankietera. Pracownicy ochrony fizycznej w tym przypadku stanowią 1,7 proc. wszystkich zawodów wykazanych w tym zgłoszeniu i uplasowali się na 6 miejscu pod względem liczebności złożonych dokumentów.

Analizując 3-cyfrowy kod zawodu to na prowadzenie wysuwa się grupa zawodowa: pracownicy do spraw informowania klientów, która stanowi 13,7 proc. ogółu wszystkich dokumentów ZUS ZZA. W tym obszarze płatnicy składek wykazali 16 kodów. Pierwsza piątka to ankieter, pozostali ankieterzy, rejestratorka medyczna, pracownik centrum obsługi telefonicznej (pracownik call center), recepcjonista hotelowy.

Dla celów statystycznych

Informacja o kodzie zawodu będzie wykorzystywana głównie do celów statystycznych np. przy budowaniu polityki państwa na najbliższe lata, w tym zdrowotnej. Potrzeba pozyskiwania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) danych dotyczących wykonywanego przez ubezpieczonego zawodu wynika także z coraz liczniejszych przypadków zgłaszania zapotrzebowania na dane statystyczne m.in. przez ministerstwa, Główny Urząd Statystyczny, instytuty naukowo-badawcze oraz uczelnie.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content