play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Łatwiej dojechać w Beskidy. Otwarto obwodnicę Buczkowic

today16 stycznia 2020

Background

Oddano do użytku obwodnicę Buczkowic. Trasa stanowi połączenie drogi ekspresowej S1 z drogą wojewódzką nr 942 prowadzącą do Szczyrku.

W ramach projektu została zrealizowana budowa obwodnicy o długości 2,78 km od skrzyżowania z ul. Bielską (DW942) do połączenia z drogą ekspresową S1 przez ul. Żywiecką, która umożliwi wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza obszary gęstej zabudowy Buczkowic i Rybarzowic.
Zakres zrealizowanych prac obejmował m.in. budowę:
– nowej drogi poza zwartą zabudową miejscowości Buczkowice oraz Rybarzowice;
– dwóch rond z ul. Bielską (DW 942) oraz z ul. Żywiecką (DW 945);
– dodatkowych dróg dla obsługi przyległych terenów;
– wiaduktu nad obwodnicą;
– stanowiska do kontroli pojazdów.
Obwodnica została wybudowana w technologii nawierzchni długowiecznej o przewidywanej trwałości powyżej 50 lat dla pojazdów o maksymalnych naciskach osi 11,5 tony.

Inwestycja powinna w dużym stopniu usprawnić i skrócić czas dojazdu do ośrodków narciarskich w Szczyrku i w Wiśle, zmniejszając uciążliwości komunikacyjne również dla Wilkowic i Buczkowic.

Inwestycja była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Umowa o dofinansowanie została podpisana 31 października 2017 r. Budowa była prowadzona od lipca 2018 r. do grudnia 2019 r. Koszt robót budowlanych: wynosił 55,35 mln zł przy dofinansowaniu z UE 44,34 mln zł. Inwestorem był Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

źródło: ZDW

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content