play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Łazy największym beneficjentem proekologicznego programu

today8 marca 2021

Background

Ponad tysiąc nowych proekologicznych instalacji powstanie w prywatnych domach mieszkańców Gminy Łazy.

W ramach projektu „Budowa instalacji odnawialnych źródeł energii w podregionie sosnowieckim – Irządze, Łazy, Poręba, Sosnowiec, Szczekociny, Zawiercie” sfinansowane z unijnych środków zostaną instalacje solarne, fotowoltaiczne, pompy ciepła i kotły na pellet.

– Od wielu lat walczymy ze smogiem, niską emisją. Inwestycje w termomodernizację szkół, budynków samorządowych, wsparcie w wymianie tzw. „kopciuchów” na ekologiczne piece to priorytet w naszej działalności. Jesteśmy jedną z szczęściu gmin objętych projektem „Budowa instalacji odnawialnych źródeł energii”. Szliśmy w partnerstwie po te środki unijne. To była bardzo dobra decyzja. Będziemy największym beneficjentem tego programu – podkreśla Maciej Kaczyński, burmistrz Łaz.

W ramach wspomnianego projektu mieszkańcy gminy złożyli 570 wniosków na wsparcie montażu instalacji fotowoltaicznych, 216 solarnych, 49 na pompy ciepła na woda użytkową, 204 na pompy ciepła centralnego ogrzewania i ciepłej wody oraz 69 wniosków na kotły na pellet. Z własnych środków w tym roku gmina wsparła mieszkańców chcących wymieniać swoje stare piece c.o. Na ten cel przeznaczono około 200 tysięcy złotych, a osoby ubiegające się o to wsparcie otrzymały po 5 tysięcy złotych wsparcia od samorządu Łaz.

– Bardzo się cieszę, że nasi mieszkańcy myślą proekologicznie i wymieniając piece decydują się na gaz lub pellet. W perspektywie najbliższych lat powietrze będzie czystsze i łatwiej będzie oddychać w mieście – dodał burmistrz Łaz.

W ciągu najbliższych miesięcy przedstawiciele firm, które wygrały przetarg, będą kontaktować się z mieszkańcami gminy, a w ciągu roku instalacje w ramach projektu powinny zostać wykonane.

 

Fot. Facebook/Gmina Łazy Official
Źródło: UM Łazy

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content