play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Ledwie jesień a już zima? Zmiana pogody

today13 października 2020

Background

Intensywny deszcz, zimno, mokro a w górach opady śniegu. Tak wygląda wtorek i taka ma być także środa. Zmiana pogody na dobre i już zima? Synoptycy zaznaczają – jeszcze będzie ładnie.

Bardziej zima niż jesień. Zwłaszcza w Beskidach, Tatrach i Sudetach. Widać to także na słupkach termometrów. Padający od kilku dni deszcz sprawił, że zrobiło się bardzo zimno. Trzeba z szaf powyciągać szaliki, czapki i rękawiczki.

Śnieg w górach, deszcz w aglomeracji

Dziś nadal pochmurno i opady deszczu, najsilniejsze na południu, tam spadnie do 30-35 mm deszczu. W górach opady śniegu oraz zawieje śnieżne, w Tarach spadnie do 15 cm świeżego śniegu, a w Sudetach do 10 cm. Temperatura od 7°C do 13°C, na południowym wschodzie do 15°C.

U nas, jeszcze więcej deszczu, śniegu nie ma co się spodziewać. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz IMGW ostrzegają mieszkańców wszystkich powiatów województwa śląskiego. Miejscami może spaść nawet 80-ąt litrów wody na metr kwadratowy. Najmocniej ma padać w powiatach bielskim, cieszyńskim, żywieckim oraz w Bielsku – Białej. Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje do środy do 10-ej rano. Pogoda ma się poprawić w czwartek.

Więcej słońca i temperatury powyżej 10 stopni Celsjusza dopiero jednak w przyszłym tygodniu. 

 

Więcej wody w rzekach

Opady już sprawiły, że podnosi się poziom rzek. Tak jest na Wiśle. Drugi stopień zagrożenia obowiązuje w Zlewni Małej Wisły, Przemszy, Soły po kaskadę zbiorników . Prognozowane silne opady deszczu powodować mogą wzrosty poziomu wody, miejscami gwałtowne, lokalnie istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych. Punktowo wystąpić mogą przekroczenia stanów alarmowych.

Na górnej Odrze podobnie. Tu także obowiązuje drugi stopień zagrożenia. Prognozowane silne opady deszczu mogą powodować wzrosty stanów wody, miejscami gwałtowne, lokalnie z przekroczeniami stanów ostrzegawczych. Odcinkami nie wykluczone sią przekroczenia stanów alarmowych.

Ostrzeżenie drugiego stopnia o wezbraniach i przekroczeniu stanów ostrzegawczych wydano także dla Pilicy i Warty.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content