play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Slajder Pilne

Legalizowali pobyt nielegalnym migrantom. Szajka rozbita

today1 czerwca 2021

Background

Ułatwiali nielegalny wjazd do Polski niebezpiecznym cudzoziemcom. Śląscy śledczy rozbili zorganizowany gang legalizujący obcokrajowcom – głównie z Iraku, Syrii, Pakistanu i Iraku – pobyt na terenie naszego kraju.

Wśród sprowadzonych do Polski mogli być potencjalnie niebezpieczni terroryści – tak przynajmniej uważają śląscy śledczy. Rozbili grupę przestępczą, ułatwiającą wjazd do naszego kraju nielegalnym migrantom.

Polacy i obcokrajowcy

W skład grupy wchodzili Polacy jak również obywatele Ukrainy, Tunezji i Egiptu. Grupa działała w okresie od 2016 do 2019 roku, swoją działalność przestępczą skoncentrowała przede wszystkim na terenie województwa śląskiego, mazowieckiego i małopolskiego. Cudzoziemcy pochodzili m. in. z Iraku, Iranu, Afganistanu, Jemenu, Jordanii, Syrii, Pakistanu, Egiptu, Algierii, Indii, Iraku, Bangladeszu, Libii. Dotychczas w tej sprawie oskarżono 20 osób.

Zakres zarzutów

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 par. 1 kk oraz ułatwienie pobytu cudzoziemcom na terytorium RP kwalifikowane z art. 264a par. 1 kk. Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Szef grupy został już skazany

Kierujący przestępczym procederem obywatel Egiptu został już prawomocnie skazany na kare 3 lat i 2 miesięcy pozbawienia wolności. W toku postępowania prokurator ustalił, że lider grupy mieszkający na terenie województwa mazowieckiego wykorzystywał do przestępczego procederu osoby bezdomne lub znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej oferując im niewielkie kwoty pieniężne w zamian za założenie podmiotu gospodarczego na swoje dane osobowe. Założone podmioty nie prowadziły faktycznej działalności gospodarczej, a jedynie służyły do wystawiania fikcyjnych umów o zatrudnieniu, które następnie grupa przestępcza wykorzystywała do wyłudzenia cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy na terenie RP.

Podział ról i zadań

W skład grupy wchodziły zarówno osoby zajmujące się rejestrowaniem podmiotów gospodarczych na swoje dane osobowe jak również pełnomocnicy cudzoziemców, którzy zajmowali się wypisywaniem wniosków o zezwolenie na ich pobyt czasowy na terenie RP, kompletowaniem dokumentów niezbędnych do wniosków, a następnie reprezentowaniem cudzoziemca przed organami państwowymi. Efektem działalności grupy było wyłudzenie i usiłowanie wyłudzenia czasowych zezwoleń na pobyt cudzoziemców na terytorium RP ze względu na podjęcie pracy.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content