play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Slajder Pilne

Legalizowali pobyt nielegalnym migrantom. Szajka rozbita

today1 czerwca 2021

Background

Ułatwiali nielegalny wjazd do Polski niebezpiecznym cudzoziemcom. Śląscy śledczy rozbili zorganizowany gang legalizujący obcokrajowcom – głównie z Iraku, Syrii, Pakistanu i Iraku – pobyt na terenie naszego kraju.

Wśród sprowadzonych do Polski mogli być potencjalnie niebezpieczni terroryści – tak przynajmniej uważają śląscy śledczy. Rozbili grupę przestępczą, ułatwiającą wjazd do naszego kraju nielegalnym migrantom.

Polacy i obcokrajowcy

W skład grupy wchodzili Polacy jak również obywatele Ukrainy, Tunezji i Egiptu. Grupa działała w okresie od 2016 do 2019 roku, swoją działalność przestępczą skoncentrowała przede wszystkim na terenie województwa śląskiego, mazowieckiego i małopolskiego. Cudzoziemcy pochodzili m. in. z Iraku, Iranu, Afganistanu, Jemenu, Jordanii, Syrii, Pakistanu, Egiptu, Algierii, Indii, Iraku, Bangladeszu, Libii. Dotychczas w tej sprawie oskarżono 20 osób.

Zakres zarzutów

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 par. 1 kk oraz ułatwienie pobytu cudzoziemcom na terytorium RP kwalifikowane z art. 264a par. 1 kk. Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Szef grupy został już skazany

Kierujący przestępczym procederem obywatel Egiptu został już prawomocnie skazany na kare 3 lat i 2 miesięcy pozbawienia wolności. W toku postępowania prokurator ustalił, że lider grupy mieszkający na terenie województwa mazowieckiego wykorzystywał do przestępczego procederu osoby bezdomne lub znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej oferując im niewielkie kwoty pieniężne w zamian za założenie podmiotu gospodarczego na swoje dane osobowe. Założone podmioty nie prowadziły faktycznej działalności gospodarczej, a jedynie służyły do wystawiania fikcyjnych umów o zatrudnieniu, które następnie grupa przestępcza wykorzystywała do wyłudzenia cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy na terenie RP.

Podział ról i zadań

W skład grupy wchodziły zarówno osoby zajmujące się rejestrowaniem podmiotów gospodarczych na swoje dane osobowe jak również pełnomocnicy cudzoziemców, którzy zajmowali się wypisywaniem wniosków o zezwolenie na ich pobyt czasowy na terenie RP, kompletowaniem dokumentów niezbędnych do wniosków, a następnie reprezentowaniem cudzoziemca przed organami państwowymi. Efektem działalności grupy było wyłudzenie i usiłowanie wyłudzenia czasowych zezwoleń na pobyt cudzoziemców na terytorium RP ze względu na podjęcie pracy.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content