play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Lekarze z Katowic zrekonstruowali zmiażdżoną stopę nastolatka

today27 stycznia 2021

Background

Kolejną udaną operację rekonstrukcję stopy u nastoletniego pacjenta przeprowadzili wspólnie lekarze z Centrum Onkologii z Gliwicach i Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Jak informuje Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka 17-letni Tomek w październiku uległ wypadkowi motocyklowemu, w wyniku którego jego stopa została zmiażdżona. Obrażenia były poważne i rozległe – doszło do ubytku mięśni oraz skóry, obejmującego 3/4 obwodu stopy. Chłopcu groziła amputacja.

Operację rekonstrukcyjną stopy przeprowadzano w GCZD 23 grudnia. Do rekonstrukcji tkanek użyto wolnego płata, pobranego z prawego uda.

– Płat o wymiarach 30x18cm pobrano z fragmentem powięzi szerokiej uda oraz częścią mięśnia obszernego, następnie przeniesiono go w ubytek tkanek na stopie. Wykonano trzy mikrozespolenia naczyniowe, a następnie odtworzono ubytek tkanek w okolicy stopy. Zabieg uratował pacjenta przed amputacją. Chłopak ma szanse na powrót do normalnej aktywności fizycznej – wyjaśnia prof. Łukasz Krakowczyk z Centrum Onkologii w Gliwicach, który kierował zespołem wykonującym zabieg rekonstrukcji.

Pacjent jest obecnie pod opieką Poradni Ortopedycznej GCZD oraz Poradni Chirurgicznej GCZD.

Jak podkreśla prof. Tomasz Koszutski, szef Oddziału Chirurgii i Urologii GCZD, tego typu zabiegi rekonstrukcyjne wymagają zaangażowania lekarzy wielu specjalizacji.

 

Fot. Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach
Facebook/Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content