play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Lelów: Policjanci z Częstochowy zapobiegli tragedii podczas żydowskiego święta

today13 stycznia 2022

Background

Policjanci z Częstochowy zapobiegli tragedii podczas żydowskiego święta w Lelowie. Funkcjonariusze zauważyli pożar w budynku, gdzie odbywały się uroczystości. Kilkudziesięciu uczestników zostało ewakuowanych.

Każdego roku do Lelowa przyjeżdżają Żydzi ze wszystkich zakątków świata. Wszystko z powodu chasydzkiego święta Jorcajt, podczas którego w śląskiej miejscowości odprawiają obrzędy nad grobem czczonego przez nich Dawida Bidermana. Zadaniem policji podczas tego wydarzenia jest właściwe zapewnienie bezpieczeństwa jego uczestnikom i porządku publicznego.

Ze względu na pandemię COVID-19 od 2020 obchody mają skromniejszy charakter. Mimo tego, podczas tegorocznego święta funkcjonariusze nie narzekali na brak pracy. Wydarzenie odbyło się 9 stycznia. Za patrolowanie rejonu budynku żydowskiej fundacji odpowiadał czteroosobowy Samodzielny Pododdział Prewencji Policji z Częstochowy. Około godziny 17.00 mundurowi zauważyli dym i płomienie wydobywające się z wnętrza budynku.

Policjanci natychmiast udali się do wnętrza obiektu i skierowali się na pierwsze piętro, gdzie przebywali uczestnicy uroczystości. Pomieszczenie było całkowicie zadymione. Funkcjonariusze mimo trudność ewakuowali blisko 50 osób, a także zlokalizowali źródło pożaru. Mundurowi wezwali strażaków, a następnie wzięli z radiowozu gaśnicę, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia. Udało im się ugasić płomienie.

Nikt nie został poszkodowany na skutek zdarzenia, a szybkie działanie zapobiegło poważnym stratom materialnym.

Autor: Wojciech Czaputa


0%
Skip to content