play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Leśnicy alarmują! Rezerwat ginie na naszych oczach

today14 sierpnia 2020

Background

Rezerwat „Jeleniak-Mikuliny” ginie na naszych oczach – alarmują leśnicy z Nadleśnictwa Koszęcin. Musimy go ratować nim torfowiska z pierwotną roślinnością i miejsca lęgowe żurawi zupełnie znikną.

Jedynym ratunkiem dla rezerwatu „Jeleniak-Mikuliny” jest maksymalne spowolnienie odpływu wódy utrzymanie jej oraz retencjonowanie. Prace realizowane przez leśników pozwolą zachować unikatowe siedlisko dla przyszłych pokoleń.

Rezerwat wysycha

Od kilku lat obserwowane jest stałe obniżanie się poziomu wody w rezerwacie, spotęgowane brakiem opadów deszczu, bezśnieżnymi zimami, nieszczelnością grobli oraz wiekowego mnicha. W efekcie tych zdarzeń w ostatnich latach można było obserwować okresowy brak wody, doprowadzający do całkowitego jego wysuszenia, co wpłynęło zdecydowanie negatywnie na występujące tam rośliny oraz zwierzęta. Jedynym ratunkiem dla rezerwatu jest maksymalne spowolnienie odpływu wódy oraz jej retencjonowanie, do czego przyczynią się zaplanowane do wykonania przez Nadleśnictwo prace remontowe. Umowa o wykonanie niezbędnych robót naprawczych związanych z remontem grobli w rezerwacie przyrody „Jeleniak-Mikuliny” została podpisana 13 sierpnia w siedzibie nadleśnictwa. Wykonawcą prac jest Rejonowe Przedsiębiorstwo Melioracyjne S.A. z Lublińca.

Ratowanie rezerwatu rozpoczęte

Zakres prac obejmuje naprawę uszkodzonej grobli czołowej oraz budowę nowego urządzenia spustowo-piętrzącego tzw. mnicha – nadwyrężonych przez powódź w 2010 roku. Naprawione zostaną także przelewy burzowe, chroniące groblę przed rozmyciem.

Wkracza ciężki sprzęt

Bezwzględnie musimy uszczelnić ścianę czołową, a człowiek nie jest w stanie tego ręcznie zrobić. Tam musi wejść sprzęt, który w specjalistyczny sposób to umożliwi – mówi Nadleśniczy Nadleśnictwa Koszęcin Adam Chudzik.

Historia rezerwatu

Rezerwat został utworzony z inicjatywy miejscowych leśników w 1957 roku „dla zachowania ze względów naukowych śródleśnego torfowiska z pierwotną roślinnością, będącego zarazem miejscem lęgowym żurawi”. Aktualnie jego powierzchnia wynosi ponad 120 ha.

Zadanie będzie realizowane w ramach programu pn.: „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Fot: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach

 

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content