play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Liczba dzieci a zdolność kredytowa. Czy rodzice mogą liczyć na większe kredyty?

today14 lipca 2021

Background

Banki bardzo drobiazgowo analizują wnioski i oceniają zdolność kredytową swoich potencjalnych klientów. Jednych z nich jest sytuacja rodzinna, stąd pojawia się pytanie, czy fakt posiadania dzieci zwiększa, czy zmniejsza szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku? Czy liczba dzieci ma w ogóle znaczenie, a jeśli tak, to jakie? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Zdolność kredytowa a dziecko w rodzinie

Pojęcie oceny zdolności kredytowej odnosi się do procedur związanych ze wszystkimi rodzajami kredytów, jednak to hipoteczne budzą w tym aspekcie największe zainteresowanie. Dużo trudniej uzyskać bowiem finansowanie inwestycji wartej kilkaset tysięcy zł, którą spłaca się całymi dekadami w wysokich, comiesięcznych ratach. Dla wielu polskich rodzin to jednak jedyna szansa na to, żeby przeprowadzić się „na swoje”. Wiele porad, a przede wszystkim zestawień ofert rodzimych banków znajdziesz na stronie https://finanse.rankomat.pl/. Zobowiązania na lata to spora odpowiedzialność, więc warto podjąć świadomą decyzję na podstawie porównania różnych możliwości.

Wróćmy do kwestii oceny zdolności kredytowej. Skoro bank ma sfinansować kupno Twojego mieszkania, musi mieć przekonanie, że jesteś klientem dającym perspektywę spłaty. Właśnie dlatego Twoja historia jest sprawdzana w rozmaitych bazach, pod lupę trafiają też wszystkie Twoje udokumentowane dochody.

Odpowiadając na pytanie postawione w tytule: jeśli małżeństwo starające się o kredyt wychowuje dziecko – obniża to zdolność kredytową. Jeśli dzieci jest więcej – np. dwoje, troje – zdolność kredytowa sukcesywnie maleje. Przy niskich dochodach netto rodziny wielodzietne praktycznie tracą szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego. To właśnie dlatego tak wiele par stara się o kredyt, jeszcze zanim rozpoczyna starania o powiększenie rodziny.

Należy jednak podkreślić, że dzieci nie są jedynym i najważniejszym czynnikiem wpływającym na ostateczną ocenę zdolności kredytowej. Jeśli wykazujesz duże dochody, nawet gromadka potomstwa nie powinna stanowić szczególnej przeszkody przed otrzymaniem dużej kwoty kredytu.

Kredyt dla dużej rodziny – jak zwiększyć szanse na jego otrzymanie?

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym wychowywanie dzieci może nie mieć aż tak dużego przełożenia na opłacalność kredytu. Jednym z nich jest wybór rat stałych zamiast malejących, a kolejny aspekt to wkład własny. W niektórych bankach wystarczy wniesienie 10%, ale dopiero 20% zapewnia lepsze, atrakcyjniejsze warunki kredytu.

Duże znaczenie ma też okres spłaty. Choć niższa liczba lat oznacza mniej odsetek i generalnie wizję szybszego uniezależnienia się od banku, w praktyce wymusza comiesięczne spłacanie wysokiej raty. Można zatem wydłużyć okres spłaty, żeby zwiększyć swoje szanse na kredyt za sprawą niższej raty – łatwiejszej do spłacenia dla dużej rodziny.

Jeżeli wychowujesz dziecko lub więcej dzieci, przeanalizuj każdy detal brany pod uwagę przez banki. Zadbaj o pozytywną historię kredytową, pozbądź się niepotrzebnych obciążeń i drobniejszych zobowiązań, a zawczasu wykaż się odpowiedzialnością w spłacie np. kredytów gotówkowych lub rat.

W ramach podsumowania przypomnijmy, że w każdej chwili możesz skorzystać z internetowych porównywarek ofert kredytów nie tylko hipotecznych, ale też np. gotówkowych na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe/. To właśnie dzięki zestawieniom dostępnym online jesteś w stanie wyselekcjonować najkorzystniejsze propozycje banków. Twoje dzieci są motywacją do realizacji planów i marzeń i nawet jeśli trudniej o kredyt, wciąż masz szansę na otrzymanie go.

Materiał we współpracy z partnerem

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content