play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Listy Pawła Słani do Marii Lortz. Premiera książki w MDK

today25 maja 2022

Background

Listy Pawła Słani do Marii Lortz stały się tematem wyjątkowej publikacji, która miała swoją premierę w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich.

Promocja książki „Zanim ziemia katyńska wchłonęła jego krew. Listy Pawła Słani do narzeczonej Marii Lortz z lat 1933-1939” miała miejsce wczoraj w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich. Powstanie publikacji możliwe było dzięki współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka i Wydawnictwa HM.

Listy Pawła Słani… Wyjątkowe wydarzenie w MDK

Podczas premiery wystąpiła Ewelina Sobczyk – wokalistka, śpiewaczka operowa, aktorka teatralna i dubbingowa, która wykonała nastrojowe pieśni związane z tematyką książki. Na scenie stanął także Tomasz Owczarek – aktor i reżyser, który dokonał interpretacji wybranych listów Pawła Słani. Nie mogło też zabraknąć premiery teledysku do piosenki “Ostatni list” bibliotecznego zespołu Teodorki i Heneczki.

Efekt wzmożonej, dwuletniej pracy

Publikacja jest efektem  dwuletnich badań historycznych i redaktorskich zespołu koordynowanego przez Łukasza Żywulskiego – kierownika Izby Regionalnej, który do współpracy zaprosił redaktorkę Monikę Tomys, regionalistę Leszka Bensza oraz blisko 40 osób, które pro publico bono włączyło się do społecznej akcji przepisywania listów.

Publikacja istotna dla wielu osób

Książka została sfinansowana w głównej mierze z dobrowolnych „cegiełek” wpłacanych podczas zbiórki publicznej. Premiera książki odbyła się się w 110. rocznicę urodzin Pawła Słani oraz 82 lata po dokonaniu sowieckiej zbrodni katyńskiej. Książka jest edycją źródłową 150 listów, których nadawcą był Paweł Słania (1912-1940) – Piekarzanin, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, założyciel przedwojennego Kółka Miłośników Piekar Śląskich, nauczyciel historii i podporucznik rezerwy, bestialsko zamordowany w Katyniu w wieku 28 lat. Część źródłowa publikacji, której najcenniejszym elementem jest ostatni list z obozu jenieckiego NKWD w Kozielsku została wzbogacona o analizę treści listów oraz życiorysy Pawła Słani i Marii Lortz.

Książka jest już  dostępna na stronie wydawnictwa: www.wydawnictwohm.pl

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content