play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  Radio Piekary Radio Piekary

 • cover play_arrow

  Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

LOCKDOWN w Polsce stał się faktem. Zmiany w reżimie sanitarnym

today25 marca 2021

Background

Premier, wraz z ministrem zdrowia w czasie konferencji prasowej ogłosili zmiany w obostrzeniach sanitarnych. Są one związane z coraz trudniejszą sytuacją w systemie ochrony zdrowia w Polsce. Dziś odnotowano ponad 34 tysiące nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, a liczba hospitalizacji minionej doby wzrosła o ponad 600 pacjentów.

Trudna sytuacja służby zdrowia

Minionej doby w Polsce z powodu zakażenia koronawirusem i ciężkiego przebiegu COVID-19 do szpitali trafiło ponad 600 osób. Teraz hospitalizowanych jest już ponad 27 tysięcy pacjentów. Do leczenia ponad 2600 potrzebny jest respirator. A chorych na COVID-19 wciąż przybywa w zawrotnym tempie.
Dziś w czasie konferencji prasowej, która rozpoczęła się parę minut po godzinie 11:00 minister zdrowia ogłosił zmiany w obowiązującym reżimie sanitarnym.
– Na tę chwilę mamy zajęte ponad 70% łóżek i ponad 70% łóżek respiratorowych. Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia – mówił premier Mateusz Morawiecki, zwracając uwagę, że nie sprzęt, ale braki w personelu medycznym stanowią największy problem.

Co obejmie lockdown w Polsce?

– Nie ma już żadnych wątpliwości, że trzecia fala pandemii koronawirusa przewyższy to, z czym zmagaliśmy się na jesień, czyli w drugiej fali pandemii – mówił dziś minister Adam Niedzielski i dodał, że w następnych tygodniach będziemy zauważać jeszcze większe liczby zachorowań, a co za tym idzie także hospitalizacji.

Minister Niedzielski zwrócił także uwagę, że wyjątkowo trudna jest sytuacja na Śląsku – Być może będzie ona wymagała szczególnych rozwiązań, w tym także transportowania pacjentów do innych regionów. Nad takimi rozważaniami już pracujemy – mówił.

Szef resortu zdrowia podał szczegóły nowych obostrzeń sanitarnych od soboty (na dwa tygodnie):

 • Wszystkie reguły dotąd obowiązujące, obowiązują nadal
 • Sklepy meblowe i budowlane powyżej 2000 metrów kwadratowych będą zamknięte (otwarte będą hurtownie i składy budowlane)
 • W placówkach handlowych (także na poczcie) będzie obowiązywał limit 1 osoba/20 metrów kwadratowych
 • W miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał limit 1 osoba/20 metrów kwadratowych
 • Salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne – zamknięte do 9 kwietnia
 • Żłobki i przedszkola  – zamknięte do 9 kwietnia (dzieci medyków i służb porządkowych mają zapewnioną opiekę) – przedłużony będzie zasiłek opiekuńczy
 • Działalność sportowa w obiektach sportowych tylko dla sportowców zawodowych

Rząd rekomenduje:

 • spędzanie czasu Świąt w wąskim gronie domowników
 • Przejście na pracę zdalną

 

 

 

 

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content