play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Lotnisko w Pyrzowicach liderem w lotach cargo. Pasażerów mniej o 90%

today19 kwietnia 2021

Background

Spadek przewozów pasażerskich, ale za to pozycja lidera w lotach cargo. Pyrzowickie lotnisko rozlicza pierwszy kwartał tego roku – zupełnie innego niż poprzednie. Pandemia spowodowała, że obsłużonych pasażerów jest mniej, aż o 90%.

Branża lotnicza nadal walczy z największym w historii kryzysem. Liczne pandemiczne obostrzenia oraz ograniczenia w ruchu lotniczym mają bardzo negatywny wpływ na kondycję przewoźników i lotnisk. Jak jest źle pokazują statystyki chociażby na lotnisku w Pyrzowicach:

– Bardzo duże spadki zanotowano w Katowice Airport w przewozach pasażerskich. Od stycznia do marca 2021 roku obsłużono w Pyrzowicach niecałe 69 tysięcy podróżnych, a to jest  o prawie 90% mniej, niż w pierwszym kwartale 2020 roku. Tutaj warto podkreślić, że aż 70% obsłużonych pasażerów, skorzystało w Pyrzowicach z siatki połączeń czarterowych, czyli podróżowało z i do Katowice Airport w ramach lotów organizowanych przez biura podróży mówi Radiu Piekary Piotr Adamczyk, rzecznik prasowy Katowice Airport.

Rzecznik lotniska dodaje, że jedynym pozytywem jest w przypadku pyrzowickiego portu lotniczego ruch cargo:

– Port jest silny w lotniczych przewozach cargo, a te w przeciwieństwie do połączeń pasażerskich, nie dotknął pandemiczny kryzys. Rok 2020 był w segmencie cargo Katowice Airport rekordowy i pozwolił umocnić się na pozycji lidera wśród polskich lotnisk regionalnych. 2021 zapowiada się jeszcze lepiej – w pierwszym kwartale bieżącego roku z i do Pyrzowic przewieziono ponad 6 700 ton frachtu a to jest prawie 38% więcej, w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku.

Niewykluczone, że za chwilę liczba obsłużonych pasażerów będzie większa, bo najpopularniejsze wakacyjne kierunki Polaków powoli łagodzą obostrzenia i otwierają się na turystów.

 

fot. Katowice Airport

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content