play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Lotniskowe zasady. ULC precyzuje procedury bezpieczeństwa

today1 czerwca 2020

Background

Kontrolne pomiary temperatury przy wejściu do terminali, obowiązek noszenia maseczek i wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia – to niektóre z zasad bezpieczeństwa, które będą obowiązywały na lotniskach i w samolotach. Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) wyznaczył je na podstawie unijnych wytycznych.

Zasady będą obowiązywać zarówno na polskich, jak i europejskich lotniskach. Ma być zapewniony dostęp do środków dezynfekcyjnych oraz płatnych dyspenserów z maseczkami. Dla ograniczenia kontaktu między pasażerami a obsługą, na przykład w punktach informacji czy kontroli paszportowej zostaną zainstalowane ekrany ochronne. Pracownicy lotnisk będą zaopatrzeni w sprzęt ochronny, a terminale będą regularnie dezynfekowane. Personel samolotów będzie nosił maseczki oraz rękawiczki. Ograniczony zostanie serwis pokładowy. Napoje i przekąski mają być serwowane w indywidualnych opakowaniach. Urząd zachęca do ograniczenia bagażu podręcznego, a po przylocie trzeba bezzwłocznie opuścić terminal.

1 czerwca PLL LOT przywraca krajowe loty. Przewoźnik realizować będzie rejsy z Warszawy do Gdańska, Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry oraz z Krakowa do Gdańska. Termin powrotu połączeń międzynarodowych nie jest na razie znany. Na liście nie ma połączenia do Katowic. Jak mówił Michał Fijoł, wiceprezes LOT-u, podczas ogłaszania rejsów na Śląsku był podwyższony poziom ryzyka epidemicznego, więc Katowic na samym początku nie wprowadzano do siatki. Przewoźnik zapewnia jednak, że prowadzone są rozmowy z władzami lotniska i jak tylko będzie bezpiecznie, to powrócą rejsy do/z Pyrzowic.

Przewoźnik nie planuje na razie przywrócenia połączeń, które służyły wyłącznie celom przesiadkowym – takich jak Lublin czy Bydgoszcz. W samolotach pasażerowie nie będą siedzieć obok siebie, nie będzie też wolnego środkowego rzędu. Podróżni będą zajmować miejsca na zasadzie szachownicy.

źródło: ULC, PLL LOT

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content