play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Łóżka i respiratory nie leczą same. Brakuje kadry do szpitali tymczasowych

today15 marca 2021

Background

Sytuacja epidemiczna w Polsce się pogarsza. Jest coraz więcej nowych zakażeń, a miejsc w szpitalach i dostępnych dla pacjentów respiratorów jest coraz mniej. Mają temu zapobiec szpitale tymczasowe, ale nie wszędzie jest to możliwe.

Sytuacja epidemiczna w regionie

2331 mieszkańców województwa śląskiego  dowiedziało się tej doby, że mają pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Przebadano 6318 osób. Obowiązkową kwarantannę odbywa 30927  mieszkańców regionu. Po zakażeniu SARS-CoV-2 zmarło 4 pacjentów – wszyscy poza COVID-19 mieli również inne choroby. Tej doby najwięcej nowych zakażeń wykryto w Sosnowcu – 155. Dużo zakażeń też w Bielsku-Białej i powiecie bielskim, a także między innymi w Katowicach i Gliwicach. Coraz mniej dostępne są tzw. „łóżka covidowe” i respiratory – a nawet jeśli są, to nie ma dostatecznie dużo personelu medycznego, który mógłby je obsłużyć.

Szpitale tymczasowe na Śląsku

Nie brakuje sprzętu i łóżek, ale jest spory problem z personelem medycznym – tak jest na Śląsku w niektórych szpitalach tymczasowych, w których leczeni mają być pacjenci z ciężkim przebiegiem koronawirusa. Jednym z przypadków jest szpital, który został utworzony na lotnisku w Pyrzowicach.

– Problemem nie są łóżka, nie jest sprzęt – to wszystko jest przygotowane i w MCK, i w Pyrzowicach. Podstawowym problemem, z którym się borykamy jest brak kadry dla zapewnienia obsady tych łóżek. Dlatego też  szpitale decydują się na uruchomienie we własnym zakresie „łóżek covidowych”, po to, żeby móc mieć na miejscu lekarza, czy pielęgniarkę. Na północy sytuacja nie jest tak niepokojąca jak na południu województwa   – mówi rzeczniczka wojewody śląskiego, Alina Kucharzewska.

Szpital w Pyrzowicach został oddany do użytku pod koniec listopada. Obiekt posiada 145 łóżek z dostępem do tlenu, w tym 10 wyposażonych w respirator.

Najpopularniejszym tego typu obiektem w regionie jest szpital tymczasowy utworzony w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Kolejne moduły tej placówki są systematycznie uruchamiane.

 

Fot. Zdjęcie poglądowe

Autor: Redaktor


0%
Skip to content