play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Ma już nie śmierdzieć. Hermetyzacja zakładu MPGK w Katowicach

today30 marca 2021

Background

Nowa hala z bioreaktorami, oczyszczania odcieków oraz zespół urządzeń oczyszczających powietrze. To wszystko znajdzie się w Zakładzie Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów MPGK w Katowicach przy Milowickiej.

Prace nad budową hali ruszyły, mniej śmierdzieć ma za rok. Nowoczesna oczyszczalnia bioodpadów powstaje w Katowicach.

Hala oczyszczająca powietrze

Wykonawcą inwestycji jest firma AK Nova z Poznania. Zgodnie z pierwotnym planem, poznańska spółka ma dokładnie 12 miesięcy na realizację kontraktu. W ramach przedsięwzięcia zostanie wybudowana hala z bioreaktorami o łącznej powierzchni 5000 m2, oczyszczalnia odcieków oraz zespół urządzeń oczyszczających powietrze.

Hala zostanie wybudowana zgodnie ze standardami obowiązującymi dla tego rodzaju obiektów. Jej konstrukcja będzie stalowa, natomiast odpad (stabilizat) zamiast na placu, będzie dojrzewał przez okres 3 tygodni w dziesięciu żelbetowych, szczelnie zamykanych tunelach zwanych też bioreaktorami. Odpad będzie tam intensywnie napowietrzany i nawadniany oczyszczonymi odciekami.

Odzyskają wodę

Budynek zostanie także wyposażony w profesjonalny system wentylacji, płuczki wodne i chemiczne, w których będzie oczyszczane powietrze oraz wieloetapowy układ oczyszczania odcieków technologicznych, pozwalający ponownie wykorzystać odzyskaną wodę do procesu. W wyniku inwestycji cały proces biologicznego przetwarzania zostanie zamknięty w jednym, szczelnym kompleksie budowlanym. Całość procesów będzie w pełni zautomatyzowana, a odpady będą transportowane pomiędzy poszczególnymi etapami za pomocą ładowarek.

Tego typu rozwiązanie zaliczane jest do najkorzystniejszych i najbezpieczniejszych dla środowiska naturalnego. To także jedna z najnowocześniejszych inwestycji tego typu w Polsce. Nowa inwestycja będzie odgrywać ważną rolę w procesie przetwarzania frakcji organicznej odpadów i przyczyni się z jednej strony do jego pełnej hermetyzacji, a z drugiej strony do skrócenia czasu tego etapu.

To już kolejne prace

Inwestycja jest kolejnym etapem modernizacji zakładu, w ramach której, m.in częściowo już zhermetyzowano proces biologiczny. Decyzja o jej realizacji wynika z dążenia do zapewnienia jak najlepszych warunków prowadzenia działalności zakładu i dbania o jakość wszystkich elementów otaczającego środowiska naturalnego, a także wychodzi także naprzeciw potrzebom mieszkańców, zwracających uwagę na pojawiające się w tej okolicy uciążliwości zapachowe. Jednocześnie, także w tym miesiącu, Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, uznał po przeprowadzonym szczegółowym postepowaniu, że działalność zakładu przy ulicy Milowickiej nie powoduje zagrożeń, ani nie prowadzi do pogorszenia środowiska. Pomiary przeprowadzone przez organ ochrony środowiska wykazały, że w sąsiedztwie zakładu nie odnotowano przekroczeń istniejących wartości substancji uciążliwych w powietrzu względem wielkości określonych odpowiednimi przepisami czy normami.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content