play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Slajder Pilne

Mafia lekowa rozbita. Działała między innymi na Śląsku.

today13 maja 2021

Background

Mafia lekowa rozbita. Wśród zatrzymanych, osoby z naszego województwa. Wspólna akcja funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Katowic, Białegostoku i Lublina. Zatrzymano pięć osób, którzy zajmowali się wywozem leków za granicę Polski w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków.

Kupowali leki w aptekach i hurtowniach, na papierze przepisywali fikcyjnym pacjentom a tak naprawdę sprzedawali za granicę. Działającą między innymi na Śląsku mafię lekową rozbili funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Mafia na szeroką skalę

Czynności przeprowadzono na terenie województw śląskiego, lubelskiego, mazowieckiego, małopolskiego oraz łódzkiego.

Nielegalni farmaceuci prowadzili hurtownię farmaceutyczną oraz – tylko na papierze – fikcyjną przychodnię lekarską, która była swoistą pralnią leków. Ustalono, iż rolą zatrzymanych osób, było pozyskiwanie do współpracy z grupą przestępczą osób prowadzących apteki lub ich właścicieli. Ze współpracujących z grupą aptek pozyskiwano następnie leki i produkty lecznicze, które były w dalszej kolejności eksportowane poza granice Polski. Zebrane materiały dowodowe wskazują, że zatrzymani pozyskali do współpracy z terenu całego kraju szereg aptek, które sprzedały na rzecz grupy w latach 2015-2018 leki o wartości ponad 13 mln złotych. Zatrzymani zostali przewiezieni do siedziby Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku. Tam usłyszeli między innymi zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Prokurator zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze.

Kolejni zatrzymani w tej sprawie

W ramach prowadzonego postępowania zidentyfikowano łącznie 11 osób, których rolą w ramach działania grupy przestępczej było pozyskiwanie właścicieli aptek do dalszej przestępczej współpracy. Zakres działania tych osób obejmował cały kraj, przy czym pozyskiwano do współpracy zarówno apteki z małych miejscowości, a w niektórych przypadkach sieci kilku lub kilkunastu aptek. Wszystkie te osoby zostały przez funkcjonariuszy CBA w ramach prowadzonego postępowania przygotowawczego zatrzymane i usłyszały zarzuty. Łączna wartość skupionych nielegalnie przez grupę leków to ponad 113 mln złotych.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content