play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Majówka z „Rejsem”- w tak pięknych okolicznościach przyrody zaprasza Silesia Film

today30 kwietnia 2020

Background

Majówka z „Rejsem”- w tak pięknych okolicznościach przyrody zaprasza Silesia Film. Któż z nas nie pamięta kultowych dialogów z filmu „Rejs” Marka Piwowskiego: „Pan płaci, pani płaci, my płacimy”, „A w filmie polskim, proszę pana, to jest tak: nuda, nic się nie dzieje, proszę pana, nic; dialogi niedobre, bardzo niedobre są i w ogóle brak akcji jest”… Cytaty na stałe weszły do słownika popkultury w Polsce. W tym roku przypada  50. rocznica powstania „Rejsu”. Z tej okazji Silesia Film organizuje w dniach 1-3 maja wirtualną Majówkę z „Rejsem”.

Majówka z „Rejsem” odbędzie się w dniach 1-3 maja. Jubileusz powstania filmu postanowiła uczcić Instytucja Filmowa Silesia Film,  która zaprasza na wirtualną Majówkę z „Rejsem”. Start wydarzenia w najbliższy piątek, 1 maja. Tego dnia będzie można posłuchać podcastu (link będzie dostępny na FB Kina Kosmos), w którym Jakub Pudełko, filmoznawca i kierownik Kina Kosmos, Magdalena Kidoń-Staszek, szefowa Kina Janosik w Żywcu i Andrzej Tuziak, kierownik Filmoteki Śląskiej i scenarzysta porozmawiają o kulisach powstania „Rejsu”, o recepcji filmu Piwowskiego – kiedyś i dziś i o jego niesłabnącej popularności jako zjawiska kinowego wciąż żywego w codziennym życiu, świadomości, a nawet języku Polaków.

„Rejs” – ten surrealistyczny improwizowany paradokument, którego siła tkwi w pretekstowej fabule i przesyconych ostrą jak brzytwa ironią dialogach, w chwili swojego powstania był zupełnym ewenementem na mapie polskiego kina. Co ciekawe, pozostaje nim do dziś, będąc chyba najbardziej kultową i wciąż aktualną filmową metaforą polskiego społeczeństwa, jego przywar i absurdów codzienności.

Wszystkich tych, którzy chcieliby przypomnieć sobie, na czym polega fenomen filmu Piwowskiego, organizatorzy Majówki z „Rejsem” zachęcają do wspólnego oglądania filmu: w sobotę, 2 maja o 20.00, wyjątkowo nie w kinie, a w Internecie: film dostępny jest w całości w cyfrowo odnowionej wersji na kanale YouTube Studia Filmowego „Tor”.

Na finał Majówki z „Rejsem” Silesia Film zaprasza w niedzielę, 3 maja o 19.00. Na Facebookowym profilu Kina Kosmos znajdziecie link do specjalnie przygotowanego Quizu tak jakby o „Rejsie”. Organizatorzy stawiają nie na rywalizacje, a na dobrą zabawę: stąd w quizie znajdziecie dwadzieścia pytań, które pozwolą wam sprawdzić, jak dobrze znacie film Piwowskiego, okoliczności jego powstania i kultowe dialogi.

Zapraszamy. Majówka z „Rejsem” od 1 do 3 maja na FB Kina Kosmos.

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content