play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

„Mamy sprawę” – miniserial o przyszłości górników i Śląska

today5 lutego 2021

Background

Anna Guzik i Robert Talarczyk w niezależnej produkcji zainicjowanej przez Stowarzyszenie BoMiasto ze Śląska. Dostępny online serial przybliża i “odczarowuje” kwestie nieuchronnej transformacji regionu.

Przyszłość Śląska

Obecnie w górnictwie na Śląsku pracuje ponad 70 tysięcy osób, dla których wygaszanie kopalni to osobiste dramaty i konieczność obrania nowej życiowej ścieżki. Dlatego temat transformacji energetycznej, to sprawa codzienności wielu mieszkańców regionu.

To po co likwidować kopalnie? – ktoś mógłby zapytać. Przede wszystkim zasoby węgla są na wyczerpaniu, a jego wydobycie staje się coraz bardziej niebezpieczne i coraz mniej opłacalne. Dochodzą do tego kwestie ekologiczne. Świat w poszukiwaniu sposobu na uniknięcie katastrofy klimatycznej odchodzi od węgla i tego samego oczekuje od Polski.

fot. Wojciech Mateusiak

Mamy sprawę

Zmiany na Śląsku – jak każda innowacja – mają swoich zwolenników i przeciwników. Ich akceptacja szczególnie trudno przychodzić może osobom wielopokoleniowo związanym z pracą w kopalni. Niestety zmiany te są nieuchronne, dlatego – z troski o ludzi, którzy już teraz powinni myśleć o swojej przyszłości po kopalni – zrodził się pomysł nagrania czterech odcinków miniserialu o typowej śląskiej rodzinie, która sama znajduje się w centrum tych zmian.

– Głęboko wierzymy w sens dyskutowania na ten temat, zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym. My również, tak jak bohaterowie serialu, mamy sprawę. Uważamy bowiem, że należy już teraz przygotowywać mieszkańców, górników do nadchodzących zmian, tak by wyszli z nich silniejsi. Pomysł nagrania miniserialu i zaproszenia do niego lubianych i szanowanych na Śląsku aktorów wziął się z prawdziwej troski i poszukiwania dróg dotarcia do osób, które transformacja dotyka bezpośrednio. Efekt współpracy z aktorami i reżyserem Mateuszem Znanieckim, przerósł nasze oczekiwania. Serial oglądać będzie można naszej stronie internetowejmówi Patryk Białas, Prezes Stowarzyszenia BoMiasto.

W serialu pojawiają się aktorki i aktorzy związani ze Śląskiem i okolicami, którym los mieszkańców i regionu nie jest obojętny.

– „Mamy Sprawę” to historia śląskiej rodziny w czterech odcinkach. Wzięłam udział w tej produkcji, bo zwraca uwagę na przyszłość Śląska i jego mieszkańców, a temat ten jest mi bardzo bliski – powiedziała Anna Guzik, urodzona w Katowicach popularna aktorka, szerokiej publiczności znana z serialu “Na Wspólnej”, “Hela w opałach” czy “Agentki”.

Fot. Wojciech Mateusiak

W jednej z głównych ról występuje znany na Śląsku aktor i reżyser Robert Talarczyk, obecnie dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach. Na ekranie zobaczymy również Andrzeja Franczyka, Michała Lupę, Kalinę Święs, Piotra Bułkę, Wiesława Kupczaka oraz Wiktora Andrysiaka.

Wszystkie odcinki serialu będzie można zobaczyć na stronie www.mamysprawe.pl oraz posłuchać w formie, krótkiego słuchowiska na antenie Radia Piekary w niedzielę 7, 14, 21 oraz 28 lutego o godz. 8:56.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content