play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Mandat zapłaci teraz właściciel samochodu, a nie kierowca?

today15 stycznia 2020

Background

Mandat zapłaci teraz właściciel samochodu, a nie kierowca? W związku z problemami, jakie pojawiają się, gdy trzeba ściągać należności wynikające z mandatów z fotoradarów oraz przestarzałym systemem, brane pod uwagę są diametralne zmiany.

Inspekcja Transportu Drogowego uważa, że obecnie funkcjonujący system wystawiania mandatów w Polsce jest przestarzały i niepraktyczny. Ściąganie należności powstałych z wykroczeń zarejestrowanych przez fotoradary jest skomplikowaną i drogą procedurą. Często zdarza się, że ustalenie osoby odpowiedzialnej za popełnienie wykroczenia jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe, przez co sprawy ciągną się latami.

Właściciele samochodu nie chcą udzielać informacji o osobie, która prowadziła pojazd. Mają nadzieję, że w ten sposób unikną kary. Propozycja Inspekcji Transportu Drogowego ma te procedury uregulować. W praktyce ma to oznaczać, że właściciel pojazdu będzie miał 14 dni od daty wezwania, na ujawnienie osoby, która danego dnia prowadziła samochód. Jeśli tego nie zrobi, sam będzie zmuszony do dokonania opłaty. W tej sytuacji będzie to jednak opłata administracyjna, która może być znacząco wyższa niż sam mandat.

Obecnie, nawet połowa sprawców wykroczeń drogowych zarejestrowanych przez fotoradar nie jest ostatecznie ukarana. Należności nie wpływają do Skarbu Państwa. 

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content