play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Manifestacja sektora paliwowo-energetycznego w Warszawie

today9 czerwca 2021

Background

Liczą na rozmowy z rządem. Chcą sprawiedliwej i przemyślanej transformacji energetycznej i gwarancji utrzymania miejsc pracy. W stolicy właśnie rozpoczyna się manifestacja przedstawicieli sektora paliwowo-energetycznego.

Właśnie teraz w Warszawie rozpoczyna się strajk pracowników sektora paliwowo-energetycznego. Związkowcy domagają się przede wszystkim podobnej umowy społecznej, jaka została zawarta z górnikami.

– Warto byłoby stawiać na swoje nośniki energii, czyli na przykład przejść na wodorowanie tego węgla, które już na dzisiaj jest coraz bardziej opłacalne – mówi Radiu Piekary Marek Staroń ze Związku Zawodowego Kontra Tauron Wytwarzanie.

– Nasza struktura wytwórcza, suwerenność, oparta jest na węglu. Na obecną chwilę poza węglem, nie mamy w Polsce takich źródeł energii. Trzeba coś wymyślić, bo na obecną chwilę jest bieda. Jest bieda z tym, czym to można zastąpić – dodaje w rozmowie z reporterem Radia Piekary Wiesław Tomecki z NSZZ Solidarność.

Najważniejsze dla manifestujących postulaty są związane z procesem transformacji energetycznej, zapewnieniem bezpieczeństwa miejsc pracy w sektorze paliwowo-energetycznym. Zwracają również uwagę, że branża energetyczna to nie tylko pracownicy elektrowni, ale także wiele podmiotów współpracujących w tym sektorze i całe społeczności lokalne, których struktura zatrudnienia jest oparta o te branże. W szerszym kontekście mówią także o realnym  wpływie cen energii na rozwój gospodarczy całego kraju. Ich zdaniem nie będzie rozwoju, czy chociażby przyrostu PKB, jeśli ceny energii nie będą w Polsce wystarczająco atrakcyjne.

W sumie organizatorzy protestu w Warszawie zgłosili 30 zgromadzeń, każde liczy po blisko 150 osób.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content