play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozrywka

Wielka miłość na wielkiej ścianie! Mapping w Świerklańcu

today14 września 2021

Background

Pałac Kawalera w Świerklańcu stara się o środki w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego na stworzenie całorocznego pokazu mappingowego na pałacowej fasadzie. Aby zachęcić do głosowania, wnioskodawcy zapraszają na pierwsze tego typu widowisko.

W najbliższa sobotę zakochana Blanka i Guido Henckel von Donnersmarck znów zatańczą w świerklanieckim parku.

-Na fasadzie Pałacu Kawalera odbędzie się widowisko typu światło – dźwięk pod tytułem „Historia wielkiej miłości Blanki i Guida”. Powiemy i pokażemy jak to się stało, że 11 lat starsza kurtyzana została żoną hrabiego i panią Świerklańca. Zapraszamy serdecznie w sobotę o godzinie 19.40 przed Pałac Kawalera. A zapraszają Marek Cyl – wójt gminy Świerklaniec i Łukasz Zimnoch, prezes stowarzyszenia Wrazidlok.

Przedstawienie rozpocznie się o 19.00 opowieścią nt. historii Świerklańca. Prelegentami będą: Zbigniew Banaś i dr Łukasz Zimnoch. Ok. 19.40 fasada zmieni się w gigantyczną scenę, na której znów zatańczą Blanka i Guido w takt pieśni w wykonaniu Justyny Hubczyk.

 

Guido Henckel von Donnersmarck bajecznie bogaty hrabia i kurtyzana starsza od niego 11 lat spotykają się w stolicy świata, w Paryżu… tak zaczyna się historia wielkiej miłości pary, która władała Świerklańcem. Kim byli?

Guido to bajecznie bogaty arystokrata, wojskowy, dyplomata, budowniczy, innowator, największy bogacz w historii Górnego Śląska. Blanka to kobieta zachwycająca, odurzająca, to eksplozja. Kobieta szpieg, poliglotka, koneserka, pławiąca swoją pożądliwość w niewyobrażalnym luksusie. Para ta buduje olbrzymi Pałac w Świerklańcu zaprojektowany i wyposażony przez Francuzów. Miłość Blanki i Guida kończy się tragiczne: jedwabny szal Pani na Świerklańcu w trakcie galopady zaplątał się w konar drzewa, co skończyło się tragiczne. Blanka udusiła się. Zakochany mąż nie pochował żony, trafiła ona do wanny z formaliną, która stała na pałacowym poddaszu…

Stowarzyszenie WRAZIDLOK dzięki wsparciu Powiatu Tarnogórskiego i Gminy Świerklaniec stworzyło widowisko o najbardziej zdumiewającej parze w historii Górnego Śląska. Jednocześnie stara się o środki w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego na stworzenie całorocznego pokazu mappingowego na fasadzie Pałacu Kawalera i czeka na każdy głos:

Żeby zagłosować wejdź: https://ebo.slaskie.pl/pub/vote/start
Znajdź: Pula REGIO
Znajdź: Podregion IV
Daj 3 pkt. na projekt:
„Miłość Blanki i Guida” wielkie widowisko światłem malowane na fasadzie Pałacu Kawalera w Świerklańcu.

Fot: Stowarzyszenie Wrazidlok

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content