play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Nie dla wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej! Dzisiaj Maraton czytania konwencji antyprzemocowej

today27 lipca 2020

Background

Nie dla wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej! Maraton czytania konwencji antyprzemocowej odbędzie się dzisiaj w Katowicach. W stolicy województwa zostanie zaprezentowany projekt utworzenia Rady Kobiet. O godzinie 17.00, na Rynku w Katowicach (okolice Skarbka/Aioli) odbędzie się happening, w którym wezmą udział udział założycielki Komitetu Uchwałodawczego oraz honorowa patronka Gabriela Morawska – Stanecka, Wicemarszałkini Senatu. Bezpośrednio po konferencji odbędzie się Maraton Czytania Konwencji Antyprzemocowej.

Maraton czytania konwencji antyprzemocowej w Katowicach. Pomysł zrodził się miesiąc temu. 26 czerwca 2020 r grupa katowickich aktywistek złożyła w radzie miasta listy z podpisami 365 mieszkańców pod projektem uchwały w sprawie powołania Rady Kobiet Miasta Katowice. Na czele komitetu uchwałodawczego stanęła dr Jolanta Klimczak, socjolożka, wykładowczyni związana z Uniwersytetem Śląskim. Honorowym patronatem utworzenie Rady Kobiet w Katowicach objęła Senatorka Gabriela Morawska – Stanecka. Rada Miasta Katowice ma trzy miesiące na rozpatrzenie projektu uchwały o utworzeniu Rady Kobiet.

W Komitecie założycielskim znalazło się siedem kobiet, mieszkanek Katowic reprezentujących różne grupy zawodowe i wiekowe. Rada docelowo będzie się składała 15 – 17 osób i kolejne członkinie zostaną wybrane w otwartej rekrutacji, lecz priorytetem jest by wśród jej członkiń zmieścić jak najszerszy przekrój reprezentantek różnych środowisk, dzielnic czy grup społecznych. Rada ma być głosem kobiet w mieście zarządzanym w tak dużym stopniu przez mężczyzn, domagać się uwzględnienia kobiecej perspektywy w planowaniu infrastruktury i wydatków miasta.

W skład Komitetu Uchwałodawczego weszły:

Agnieszka Gruszka, pracownik socjalna

Ewa Machura, ekonomistka, przedsiębiorczyni

Katarzyna Majchrzak, psycholożka, trenerka

Stefania Maroszek, emerytka, technik chemik

Teresa Mieczkowska, technik weterynarii

Maria Zubek, architekt

Pierwszą inicjatywą publiczną Komitetu Uchwałodawczego jest zorganizowanie Maratonu czytania „Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej” zwanej 'Stambulską’. Maraton będzie miał miejsce na katowickim rynku 27.07.2020r i do udziału w nim zostały zaproszone osoby uczestniczące w wydarzeniu, w tym wiele przedstawicielek świata nauki, aktywistek zaangażowanych w różnego rodzaju ruchy społeczne. Równolegle chcemy stworzyć przestrzeń, w której będzie możliwość porozmawiania o przemocy z prawniczkami, psycholożkami czy osobami zajmującymi się wsparciem osób doświadczających przemocy.

fot. pixabay.com

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content