play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozmowa Dnia

Markowski o podpisaniu górniczej umowy społecznej: Za 5 lat będą się tego wstydzili

today25 maja 2021

Background

Za 5 lat będą się tego wstydzili. – Tak zapowiadane na czwartek podpisanie górniczej umowy społecznej komentuje na antenie Radia Piekary były wiceminister gospodarki, Jerzy Markowski. Zdaniem naszego dzisiejszego gościa polskie górnictwo nie jest gotowe na taki krok.

– Podpisanie umowy społecznej tej likwidującej górnictwo do 2049 roku. Słyszał Pan?
– No wszyscy panowie będą dumni że podpisali coś… Mam wrażenie że za 5 lat będą się tego wstydzili.
-Ile ludzi odejdzie z górnictwa przez tych 5 lat Pańskim zdaniem?
– I to jest właśnie olbrzymie pytanie, ponieważ ta zachęta w wysokości 120 tys. złotych plus mechanizm odchodzenia, który niekoniecznie dotyczy górników, z każdej kopalni można odejść, prawda… Ona może spowodować, że ludzie chętnie z tego skorzystają, dużo bardziej chętnie niż od czasu premiera Buzka kiedy z górnictwa w ciągu 8 lat odeszło 120 tysięcy ludzi. Dziś przypomnę w górnictwie pracuje 80 tysięcy ludzi. Tych uprawnionych do takiego odejścia jest ok. 60 tysięcy i ja naprawdę jestem przekonany, że popularność tego sposobu redukcji zatrudnienia będzie dużo większa niż poprzednio. […]
– Z samej Polskiej Grupy Górniczej do końca dekady może odejść 10 tys. ludzi.
– Uważam, że więcej odejdzie. Do tego Jastrzębska Spółka Węglowa gdzie też 22 tys. ludzi jeszcze pracuje. My po prostu za 5 lat nie będziemy mieli ani gdzie wydobywać węgla ani kim.
– To znaczy, że ten harmonogram będzie trzeba przyspieszać ?
– To znaczy, że będziemy zatrudniać Ukraińców, ponieważ wciąż będziemy mieli cały czas taką technologię energetyczna jaką mamy w tej chwili, bo nie zdążymy do tego czasu stworzyć substytutu dla energetyki węglowej w Polsce, bo na to trzeba co najmniej 40 lat i około 40 miliardów euro, których nie ma.

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content