play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Rozmowa Dnia

Markowski o kopalni Turów: Wystarczyło poważnie potraktować Czechów

today25 maja 2021

Background

Afera wokół kopalni Turów i konflikt z Czechami to porażka i polskiej dyplomacji i polskiej energetyki. Tak wynika z wypowiedzi byłego wiceministra gospodarki, Jerzego Markowskiego. Nasz poranny gość na antenie Radia Piekary wyjaśniał na czym tak naprawdę ten konflikt polega i dlaczego urósł on aż do rangi problemu na skalę Unii Europejskiej.

– Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów na wniosek Czechów. Gdyby do tego doszło to jest porażka energetyki polskiej czy dyplomacji ?
– To jest porażka i jednych i drugich ponieważ energetyka od 5 lat negocjuje z Czechami i opowiada ale nie robi. A dla dyplomacji to jest tak bagatelna sprawa… jak jakiś tam prąd, jakiś tam węgiel? To przecież nie ma znaczenia. […] Ten temat my znamy w Polsce od 5 lat. Wystarczyło poważnie potraktować Czechów, nie byłoby tej całej awantury. Czesi nie są zainteresowani tym żeby zamykać polską elektrownie, tak samo polską kopalnię tak samo Niemcy, bo i jeden i drugi kraj ma deficyt mocy dokładnie w tym samym miejscu. Tyle tylko, że ich granice są daleko od granicy Polski więc nie szkodzą. Nasza jest na samej granicy więc szkodzi. […]

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content