play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Zagłębie

Marszałek Senatu w Sosnowcu: Plan Odbudowy pod pewnymi warunkami

today19 maja 2021

Background

Krajowy Plan Odbudowy będzie ratyfikowany przez Senat, ale pod pewnymi warunkami – zapewnił dziś w Sosnowcu marszałek Senatu, Tomasz Grodzki. Zapowiedział, że potężne środki, które powędrują do Polski z Unii Europejskiej, muszą być wykorzystane sprawiedliwie.

-W senacie spróbujemy przygotować takie bezpieczniki aby z tych ogromnych pieniędzy skorzystała każda Polka, każdy Polak, każda gmina. Żeby to były pieniądze dla wszystkich a nie tylko dla tak zwanych swoich, czego boleśnie doświadczyliśmy przy dużo mniejszych kwotach ale jednak około dziesięciomiliardowych.- Mówił dziś w Sosnowcu marszałek senatu Tomasz Grodzki.

Plan Odbudowy to duża szansa na ogromne pieniądze dla samorządów, ale są potrzebne pewne modyfikacje – mówi prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński, wskazując chociażby na konieczność zamiany środków z pożyczek na granty – i uzasadnia:

Może okazać się, że samorządy nie będą miały tak naprawdę z czego spłacać tych kredytów. Wprowadzenie pewnych zmian jeżeli chodzi np. o zadania wodno-kanalizacyjne, których w ogóle nie było dla dużych miast, Zielony Ład który przecież wprost powinien być finansowany z grantów a nie z pożyczek. To są rzeczy które mam nadzieję zostaną wypracowane na spotkaniach rzadu i samorządu, organizacji pozarządowych i związków zawodowych i ze wsparciem senatu…

Celem Krajowego Planu Odbudowy jest ponowne rozpędzenie gospodarki po pandemii. Pieniądze zostaną przeznaczone również na zieloną transformację, transformację cyfrową oraz poprawę stanu zdrowia obywateli.

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content